Liberalni i ugledni Politico iznenadio – Angela Merkel je grobar Europe, a ne spasiteljica!

Foto: Fah

Angela Merkel nije spasiteljica Europe, već njezin grobar!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove riječi nije napisao nijedan konzervativni medij poput desnog breitbart.com ili umjereno desnog Foxnews, već medij koji ima reputaciju liberalnog medija u istoj kategoriji s časopisima ili medijima kao Huffington Post, Washington Post, The Economist il čak Guardian.

Ovo je napisao svjetski poznati Politico,  i bilo je to poprilično iznenađenja za one koji pažljivije prate pisanje svjetskih medija.

„Angela Merkel nije nikakva spasiteljica Europe, već političarka koja svojom politikom otvorenih vrata doslovno ugrožava jedinstvo EU“, piše Politico i nastavlja, „čak ako Merkelova uspije pobijediti u Berlinu i Bruxelessu, rat povodom njene migracijske politike bit će nastavljen, kao i bitka za njenu političku budućnost“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje migracija postalo je sudbonosno pitanje o kojem ovisi budućnost Europske unije, a najnovija migracijska kriza pretvorila se u dramatičnu političku krizu EU-a i predstavlja veliki izazov za njenu političku, ekonomsku i sigurnosnu stabilnost, ali i opstojnost.

Od 2015. godine, zahvaljujući politici „otvorenih vrata“ poznatoj kao Willkommen, u Europu je pristiglo, prema službenim statistikama, više od 1,5 milijuna migranata. Neslužben i realniji broj mnogo je veći, bar za pola milijuna!

Zbog toga je poznati njemački komentator i dopisnik ARD-a Malte Pieper napisao: “Draga Angela Merkel, nakon gotovo 13 godina kao kancelarka, jedina stvar koju si ostavila Europi je neprijateljstvo i animozitet (među narodima i ljudima Europe op.).Svi sastanci posljednjih mjeseci su to ilustrirali. Molim te da se konačno zaustaviš umjesto da Europu guraš u podjele i propast! Napravi mjesto u kancelariji za svog nasljednika!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova izjava je vrlo uzburkala duhove u Berlinu jer se radi o uglednoj njemačkoj kući i ozbiljnom komentatoru koji ima utjecaj u javnosti.

To je shvatila i Angela Merkel, pa su tom smjeru išle i njene posljednje izjave:

“Europa mora ostati zajedno”, rekla je ovaj mjesec u pokušaju da  otupi oštrice  napade na nju. “Pogotovo u ovoj situaciji, u kojoj je Europa vrlo krhka, vrlo je važno da Njemačka ne postupa jednostrano”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, nakon niza jednostranih poteza Njemačke i Angele Merkel posljednjih godina, bez konzultacija i dogovora s članicama EU (pogotovo „manjima“ kao Hrvatska), malo tko vjeruje njemačkoj kancelarki.

Europa, a velikim dijelom i Njemačka, izgubila je povjerenje u Merkel, a sada pomalo gubi i povjerenje njoj niz godina sklonih medija.

Na drugoj strani, austrijski kancelar Sebastijan Kurz predvodi koaliciju zemalja – koja uz, Austriju, okuplja zemlje Višegradske skupine (Mađarsku, Češku, Poljsku i Slovačku), Italiju, ali i dio njemačke vladajuće koalicije. Protuimigracijske stranke postupno su osvojile mjesta u parlamentima ili postale dio vladajućih koalicija Grčke, Danske, Finske, Slovačke, Bugarske, Litve, Njemačke, Austrije i Italije, a u Mađarskoj i Poljskoj „konzervativci“ obnašaju premijerske funkcije.

Naravno da nitko ne želi biti kriv i stigmatiziran za mogući scenarij raspada EU, a Angela Merkel još uvijek ima jak i dominantan utjecaj preko medija i političkih lobista da vrlo lako krivnju može prebaciti na CSU, Orbana, Italiju ili nekog četvrtog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, teško je osporiti da je Angela Merkel podijelila Europu, gurajući kontinent bliže rubikonu nego ikada prije od nastanka EU. Ne treba gledati dalje od dviju glavnih izazova s kojima se Merkel suočila i koje je sama poticala: dužničkom krizom eurozone i nekontroliranim priljevom migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.