Mađarska i Poljska ne popuštaju na pritisak i ustraju pri vetu na proračun EU-a

epa08867929 Polish Foreign Minister Zbigniew Rau and Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjarto (R) attend a European Foreign Ministers Council in Brussels, Belgium, 07 December 2020. Ministers will mainly focus on transatlantic relations, strategic autonomy and the Hong Kong Security Law. EPA/JOHN THYS / POOL

Mađarska i Poljska ostaju pri svojem vetu na novi višegodišnji proračun EU-a i plan za oporavak od koronakrize, rekao je u ponedjeljak mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto nakon sastanka s poljskim kolegom u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Davor Dijanović: Bruxellska ucjena – nema novca bez tzv. vladavine prava, tj. Sorosa

> Dva sata nakon poljskog i mađarskog veta: Predsjednica EK u Dnevniku HRT-a

“Potvrdili smo da ćemo se podržavati”, izjavio je Szijjarto, po video snimci objavljenoj na Facebooku. “Nećemo dopustiti bilo kakav pokušaj u cilju razbijanja te suradnje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska i Poljska blokiraju cijeli financijski paket težak preko 1800 milijardi eura jer ne žele da se dodjela sredstava iz europskog proračuna uvjetuje poštivanjem tzv. “načela vladavine prava”.

Za dogovor o Višegodišnjem proračunskom okviru za razdoblje od 2021. do 2027. i odluku o vlastitim prihodima europskog proračuna potrebna je suglasnost svih zemalja članica, što znači da bez pristanka Mađarske i Poljske nema rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjerojatno zadnja prigoda za prevladavanje blokade bit će samit čelnika zemalja članica koji se održava 10. i 11. prosinca.

> Poljski premijer nakon veta na proračun: EU bi se mogla raspasti

> Orban poručio Merkel: ‘Nismo stvorili EU da bi imali SSSR’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se blokada ne riješi, proračun za sljedeću godinu morat će funkcionirati po sustavu “privremenih dvanaestina”, što se nije dogodilo još od 1988. godine. Taj sustav predviđa da se mjesečno ne smije potrošiti više od jedne dvanaestine proračuna iz prošle godine.

Plan za oporavak od koronakrize može biti usvojen i bez Mađarske i Poljske putem pojačane suradnje zemalja članica koje to žele.

EU želi iz političkih razloga uskraćivati novac članicama

Podsjetimo, kao razlog za odbijanje ova dva financijska paketa poljski premijer Mateus Morawiecki naveo je bojazan da bi njegova zemlja mogla biti podložna političkom i institucionaliziranom porobljavanju, a slično je poručio i mađarski premijer Viktor Orban. Naime, EU s jedne strane te Poljska i Mađarska već su dugo vremena u ozbiljnom sukobu zbog toga što Europska komisija želi vezati financiranje projekata uz praćenje takozvane “vladavine prava”. Konkretno, EU želi legalizirati mogućnost da zbog političkih razloga uskraćuje novac koji državama članicama pripada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na taj način, EK može bilo kojoj zemlji uskratiti novac iz Europskih fondova, ako procjeni da određena zemlja krši “demokratske standarde”, “ljudska prava”, “slobodu”, “jednakosti” ili “prava manjina”. Isto tako EU je do sada imala mogućnost pokretanja disciplinskog postupka prema članku 7. Ugovora o Europskoj uniji putem kojeg može suspendirati određena prava država članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.