Mađarska trijumfira u području stabilnosti energetike, dok druge članice EU-a mogu to samo sanjati?

orban
Foto: Fah

Mađarska ponovo trijumfira svojom snalažljivom diplomacijom i za sebe osigurava ono o čemu druge članice EU-a mogu samo sanjati – stabilnost u sferi energetike u ova krizna i turbulentna vremena kroz koja upravo (i najviše u tom segmentu) prolazi Europska unija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Dr. sc. Polović: Europa ne upravlja ratnim zbivanjima na vlastitom kontinentu, a EU sankcije prema Rusiji postaju bumerang
> EU dogovorila novi paket sankcija Rusiji: Uvodi se i mjera zbog koje je Putin već prijetio Europi

Naime, Budimpešta je, kao rezultat pregovora u Vijeću veleposlanika zemalja EU-a, osigurala da se gornja granica cijene ruske nafte u sklopu novih proturuskih sankcija ne odnosi na opskrbu naftovodima i opskrbu morem koja ih zamjenjuje u hitnim slučajevima. O tome je izvijestio mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto na društvenim mrežama, a potvrđuju i ruski mediji, piše geopolitika.news

“Teško smo pregovarali i postigli da restrikcije cijena nafte ne vrijede za opskrbu naftom iz naftovoda (na taj način kupujemo naftu koja nam je potrebna za energetsku sigurnost), a u slučaju nužde ne vrijede ni za pomorski promet koji zamjenjuje naftovode”, napisao je Szijjarto.

Ali to nikako nije sve. Najavio je i izuzimanje nuklearne energije iz proturuskih sankcija, pa se ograničenja neće odnositi na gradnju nove mađarske nuklearne elektrane Paks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Niti jedna institucija koja je važna u smislu suradnje u području nuklearnog istraživanja i razvoja također nije uključena na popis sankcija”, dodao je Szijjártó.

Šef mađarske diplomacije naglasio je da Mađarska namjerava nastaviti braniti vlastitu energetsku sigurnost i ne podržavati sankcijske mjere koje joj štete.

Europski dužnosnici trebali bi 5. listopada odobriti konačnu verziju teksta o novom paketu proturuskih sankcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, na summitu G7, održanom u lipnju, u Madridu, ministri financija zemalja članica potvrdili su namjeru smanjenja ovisnosti o ruskim energentima i okvirno su se složili da počnu ograničavati troškove nafte i plina koje prodaje MoskvaNajvažnija od tih mjera je namjera uvođenja gornje cjenovne granice za uvoz ruske nafte. Planirano je da ono stupi na snagu 5. prosinca za naftu i 5. veljače 2023. godine za naftne derivate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.