Visoki dužnosnici Europske komisije Federica Mogherini i Johannes Hahn pozvali su u srijedu u zajedničkoj izjavi političke lidere u Bosni i Hercegovini da izmijene izborni zakon sukladno presudi Ustavnog suda BiH, upozoravajući da bi u suprotnome moglo biti ugroženo formiranje novih vlasti na jesen ove godine.
Za utorak je u Sarajevu zakazan vjerojatno posljednji nastavak razgovora vodećih hrvatskih i bošnjačkih političkih stranaka, uz posredovanje američke i europske administracije, prije nego li sljedećeg tjedna Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH donese odluku o raspisivanju izbora.
Potpredsjednica Europske komisije i visoka predstavnica EU-a Federica Mogherini i povjerenik za susjedsku politiku i proširenje Europske unije Johannes Hahn ocijenili su da je tijekom niza razgovora koje predvode veleposlanici EU-a i SAD-a u BiH stvoren “okvir u kojem je moguće iznaći rješenje”.
“Očekujemo da lideri u Bosni i Hercegovini bez odlaganja postignu kompromis u najboljem interesu svoje zemlje. Ako se rezultati općih izbora ne budu mogli provesti, uspostava nove vlasti bi mogla biti ugrožena”, navode u zajedničkoj izjavi Mogherini i Hahn.
Oni su također naveli da je posljednjem izvještaju o BiH Europska komisija pozvala političke lidere u BiH na dogovor o pitanju neizravnog izbora u Dom naroda entiteta Federacije te su istaknuli da je izborno zakonodavstvo potrebno promijeniti sukladno odluci Ustavnog suda BiH.
Mogherini i Hahn su dodali da će Središnje izborno povjerenstvo sljedećih dana raspisati opće izbore za listopad te su izrazili očekivanje da će ova institucija provoditi svoj mandat na neovisan i profesionalan način.
“Održavanje izbora i provedba njihovih rezultata, uključujući i ispravno funkcioniranje institucija, predstavlja osnovni demokratski uvjet za bilo koju zemlju koja teži ka članstvu u Europskoj uniji. Budući izborni rezultati ne mogu biti talac stranačkih interesa”, istaknuli su europski dužnosnici Mogherini i Hahn.
Ustavni sud BiH poništio je odredbe izbornog zakona na prigovor hrvatske strane koje se tiču popunjavanja mjesta izaslanika za Dom naroda Federacije BiH, bez kojega se ne može uspostaviti niti nova izvršna vlast u ovome entitetu, ali i državni Dom naroda.
Hrvatske stranke traže provedbu ove odluke kako bi se osigurao narodni legitimitet izabranih predstavnika, dok pak bošnjačke stranke inzistiraju na smanjenju nadležnosti Doma naroda, koji je ključna institucija za osiguranje jednakopravnosti Hrvata.
Izvor: Hina/ij