Nizozemska: Pojačava se proizvodnja plina, građani strahuju od potresa

nizozemska potres plin
Foto: Depositphotos, Kraljevski nizozemski meteorološki institut; fotomontaža: Narod.hr

Zbog pojačane potražnje plina u Njemačkoj, kompanije u Nizozemskoj su gotovo udvostručile proizvodnju plina u pokrajini Groningen. Lokalno stanovništvo, koje živi blizu plinskih polja, negoduje, jer je učestala eksploatacija rezultirala stotinama malih potresa prenosi Clean energy wire.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Prof. Dobrović za Narod.hr otkriva može li hidrauličko frakturiranje pokrenuti potrese

>Što je frakiranje nafte i uzrokuje li potrese? Evo što kaže bivši direktor Ine Štern

Njemačka će u ovoj poslovnoj godini po svemu sudeći trebati oko 1,1 milijardu kubičnih metara plina. Prirodni plin činio je 15,3 % ukupnih izvora energije u Njemačkoj prošle godine. To predstavlja povećanje od 4 % u odnosu na 2020. Njemačka vlada smatra plin nužnom tehnologijom mosta prema dekarbonizaciji. Europska komisija planira ga klasificirati kao održivo ulaganje što je potez koji je izazvao podjele u njemačkoj vladajućoj koaliciji. Ministar financija Lindner iz Slobodne demokratske stranke (FDP) pozdravio je prijedlog da se plin uključi kao prijelazno gorivo prema klimatskoj neutralnosti. S druge strane, ministri Zelene stranke kritizirali su odluku kao “greenwashing“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemsko ministarstvo gospodarstva pokušalo je početkom tjedna umiriti građane koji žive u blizini plinskih polja i negoduju zbog proizvodnje te uglavnom blagih potresa i prouzročene štete. Vlada je obećala da će prestati s proizvodnjom plina u Groningenu do kraja 2022. godine, ali Nizozemci su za sada ugovorno obvezni Njemačkoj isporučivati plin.

Zbog jakog potresa 2018. u planu je bila obustava proizvodnje 2022. godine

Groeningen je 2013., prije potresa koji su oštetili kuće i zbog kojih su izbili veliki prosvjedi stanovnika, proizveo gotovo 54 milijarde m3 plina.

Neuobičajeno jak potres u siječnju 2018. natjerao je tadašnju vladu da obeća obustavu proizvodnje do 2030., no ministar gospodarstva Eric Wiebes 2019. najavio da bi kraj proizvodnje mogao biti i brži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednjih se godina nižu blagi potresi u toj nizozemskoj pokrajini za koje je krivo desetljeće vađenja plina. Državni meteorološki institut objavio je da je potres od 3,4 magnitude u blizini sela Westerwijtwerd bio jedan od najsnažnijih koji je do tada pogodio taj kraj, prenosi independent.co.uk.

Blok je napisao pismo svom njemačkom kolegi, ministru klime i gospodarstva Robertu Habecku, požalivši se na znatno veću potražnju njemačkih kupaca za niskokaloričnim plinom iz susjedne zemlje. Naglasio je Habecku da je “ozbiljno zabrinut zbog ovog razvoja događaja”. Zatražio ga je provjeru koje mjere Njemačka može poduzeti da ograniči svoju potrošnju plina “na minimum.”

Kako bi smirila građane, Vlada je otvorila Fond za subvenciju za jačanje i održivost kuća u području crpljenja plina u Groningenu. Zbog prevelikog broja prijava, potrošnja novca iz Fonda je već dosegnula gornju granicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu Blok je u parlamentu najavio da će u Groningenu ove godine morati biti proizvedeno do 7,6 milijardi kubičnih metara plina, u odnosu na prvotno planiranih 3,9 milijardi. “Proizvodnja će morati biti povećana dijelom i zbog kašnjenja u gradnji tvornice dušika. Kao i zbog veće njemačke potražnje”, objasnio je.

Stoga su građani pokrajine Groningen najavili novi prosvjed u subotu u središtu pokrajine, kako bi još jednom ukazali na ugroženost ovog područja nekontroliranom eksploatacijom plina navodi nltimes.nl.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.