Njemačka u energetskoj krizi zatvara nuklearke – Poljska ih gradi!

elektrana
Foto: Grohnde, nuklearna elektrana u Njemačkoj

Žestoko kritizirana energetska politika Njemačke od strane njenih građana, našla je svoju suprotnost u Poljskoj. Dok je Njemačku posljednjih tjedana zahvatio val prosvjeda zbog loše energetske politike, koja je pod pritiskom ‘zelenih ekstremista’, Poljska pažljivo i pametno gradi svoju energetsku budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka zatvara nuklearne elektrane

U 2022. Njemačka je ušla sa svega šest nuklearnih elektrana od sedamnaest koliko ih je imala. Tri nuklearke zatvorila je u siječnju, a preostale tri je namjeravala do kraja godine.

Sredinom mjeseca listopada Zeleni u Njemačkoj su se složili da dvije nuklearke u južnoj Njemačkoj ostanu u pogonu od travnja 2023. , ali su htjeli zatvoriti treću u sjeverozapadnom okrugu Emsland do kraja godine. Ipak, politička odluka je bila da se ne zatvori.

I tako dok je Njemačka, pod pritiskom javnosti, nevoljko odlučila još koji mjesec ne zatvoriti svoje jedine tri preostale nuklearne elektrane za proizvodnju struje, susjedna Poljska odlučila je sagraditi dvije nove nuklearke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska gradi dvije nuklearne elektrane

Samo par dana nakon izbora američke tvrtke Westinghouse da u Poljskoj izgradi prvu nuklearnu elektranu Poljska je postigla dogovor s Južnom Korejom o izgradnji i druge nuklearne elektrane u očitoj hitnji da što prije ostvari energetsku neovisnost, piše energypress.net

Državna tvrtka Korea Hydro & Nuclear Power potpisala je u ponedjeljak pismo namjere s poljskim energetskim tvrtkama PGE i ZE PAK, objavilo je južnokorejsko ministarstvo energetike. Taj će konzorcij izgraditi nekoliko APR-1400 reaktora blizu elektrana na ugljen u vlasništvu ZE PAK-a u Patnowu u središnjoj Poljskoj.

Ambicija Južne Koreje da postane jedan od glavnih izvoznika nuklearne tehnologije ipak ima jedan problem, a to je tužba Westinghousea u SAD-u kojom se želi spriječiti da ta zemlja “neovlašteno” dijeli tehnologiju s drugim zemljama. Taj spor bi mogao otežati namjeru Koreje da izgradi elektrane u zemljama poput Poljske, Saudijske Arabije ili Češke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kolovozu Južna Koreja je dobila posao vrijedan 2,1 milijardu dolara za isporuku opreme i materijala za izgradnju nuklearnih elektrana u Egiptu, što je prvi takav prekomorski posao za tu zemlju od 2009. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.