Njemački institut: Grčka će se morati godinama oslanjati na pomoć

Njemački institut za ekonomska istraživanja (DIW) objavio je u četvrtak da će se Grčka u godinama koje dolaze oslanjati na financijsku pomoć, sa ili bez eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne smijemo njegovati iluziju da Njemačka može živjeti bolje uz propast pregovora (između Grčke i međunarodnih vjerovnika)”, kazao je predsjednik DIW-a Marcel Fratzscher za njemačku agenciju dpa.

“Grčka će godinama ovisiti o europskoj pomoći, čak i ako je riječ samo o humanitarnoj pomoći”, kazao je čelnik instituta.

Atena je suočena sa samo par dana koji joj stoje na raspolaganju uoči roka koji je Europska unija postavila za nedjelju, do kada bi trebalo postići kompromis s kreditorima, Europskom komisijom, Europskom središnjom bankom (ECB) i Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postići će se sporazum u nekom trenutku”, smatra Fratzscher. “Nije pitanje hoće li, već kada će. Što se bude više odugovlačilo, to će biti bolnije za Grčku”, dodaje on.

Šef njemačkog instituta ističe da bi bilo kakvo daljnje odlaganje moglo dovesti do kolapsa grčkih banaka.

Grci su na nedjeljnom referendumu sa 61 posto glasova odbili uvjete programa pomoći međunarodnih vjerovnika, a riječ je o paketu vrijednom 110 milijardi eura dogovorenom 2010. godine. Drugi paket pomoći, vrijedan 172,6 milijardi eura, uslijedio je u 21. veljače 2012.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iduće dvije godine, smatra Fratzscher, Grčka će trebati treći paket od 30-40 milijardi eura, uz još desetke milijardi koliko je potrebno da bi grčke banke bile solventne.

Šef njemačkog instituta također upozorava protiv grčkog izlaska iz zone zajedničke europske valute.

“Grexit je apsolutno najgora opcija za bilo koga. To bi gurnulo Grčku u depresiju koja bi potrajala 5 do 10 godina. Uz to bi njemački porezni obveznici morali otpisati znatno više novca”, upozorava Fratzscher. Povratak staroj grčkoj valuti drahmi također ne bi riješilo probleme, kaže Fratzscher. “Mi Nijemci predobro znamo da ne možete ostvariti prosperitet sa slabom valutom”, dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem nije ni u tome da Grci imaju dobre i konkurentne proizvode koji su malo previše skupi.

“U konačnici institucije u Grčkoj ne funkcioniraju kako bi trebale u uvjetima tržišnog gospodarstva”, kaže Fratzscher ukazujući na korupciju, neodgovarajuće upravljanje kad je riječ o upisivanju vlasništva nad zemljom i oporezivanju, kompliciranu proceduru dobivanja dozvola i nedovoljne mjere protiv stvaranja kartela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.