Savezno ministarstvo unutarnjih poslova Njemačke optuženo je za preuveličavanje broja napada osumnjičenih desničarskih ekstremista na centre za azil. Istraživačko izvješće Niusa koje navodi njemačko ministarstvo unutarnjih poslova označilo je samo jedan stvarni napad od 80 prijavljenih slučajeva desničarskih napada na naseljene izbjegličke domove.
>Nakon napada na zastupnika AfD-a, pokrenuta akcija protiv lijevog nasilja: Političari i mainstream mediji uporno ignoriraju ovaj problem
Lažne optužbe
Istraga njemačke novinske kuće Nius otkrila je da je samo osam od 80 slučajeva koje je prijavio odjel ministrice unutarnjih poslova Nancy Faesar u prvoj polovici 2023. bili izravni napadi na naseljene smještajne jedinice azila, a samo je jedan od tih osam slučajeva pripisan poznatom osumnjičeniku s desničarskim simpatijama.
Nius je u ponedjeljak objavio nalaze svoje istrage, nakon što je razgovarao s relevantnim lokalnim policijskim odjelima i javnim tužiteljima kako bi utvrdio činjenice pojedinačnih slučajeva uključenih u brojke federalnog odjela.
Svi prijavljeni slučajevi pripisani desničarima
Od osam napada na smještaj azilanata koje je potvrdila novinska kuća, u šest slučajeva nije bilo poznatog osumnjičenog, no svi su slučajevi pripisani desničarskim počiniteljima. Pet napada odnosilo se na razbijanje prozora, dok je jedan slučaj podmetanja požara. U posljednjem potvrđenom napadu, osumnjičeni je bio sirijski državljanin koji je napao libanonskog zaštitara ispred centra za azilante, a ministarstvo unutarnjih poslova ga je svrstalo u kategoriju desničarskog ekstremizma.
To znači da 90 posto slučajeva za koje ministarstvo tvrdi da su bili desničarski napadi na centre za azil nisu uključivali naseljene smještajne jedinice, a samo jedan od 80 slučajeva bio je potvrđeni napad na naseljene izbjegličke centre od strane desničarskih osumnjičenika. Ovaj se odnosi na incident u Teterowu 6. lipnja kada su trojica pijanih njemačkih državljana napala zaštitara i zapalila petarde na prostor u kojem su bile smještene izbjeglice.
>Zbog ljevičarskih prijetnji nasiljem, njemačka stranka AfD prisiljena je otkazati svoj kongres
U većini slučajeva osumnjičeni nije poznat
Nius daje sažetak slučaja za svaki incident koji detaljno navodi ministarstvo. U većini slučajeva osumnjičeni nije poznat, ali su označeni kao desničarski napadi. Drugi, gotovo banalni, incidenti koji su primjer desničarskog ekstremizma uključuju ispisivanje grafita po nenaseljenim izbjegličkim centrima i, jedan slučaj njemačkog osumnjičenika za kojeg se tvrdi da je verbalno vrijeđao osobu druge nacionalnosti.
Kao jedan od slučajeva navodi se i 59-godišnjak koji je vrijeđao policajca tijekom demonstracija u Schleusingenu 10. svibnja, unatoč tome što taj događaj nije imao veze s onim za što je čovjek optužen.
Slično tome, kao slučaj desničarskog ekstremizma protiv izbjeglica navodi se i požar u kanti za smeće u Beckumu 26. lipnja ove godine, za koju je lokalna policija izjavila da je bila “u blizini izbjegličkog doma”. Vlasti su rekle Niusu da “nije bilo štete na zgradama ili ljudima” i “još uvijek nema osumnjičenog”.
>Ubijmo AfD svinje eksplozivom’ Antifa ekstremisti pozivaju na ubojstvo njemačkih konzervativnih političara
Nesnošljivost SPD-ove ministrice prema AfD-u i lažne optužbe za ”ekstremizam”
Istraga je u suprotnosti s pričom koju gura njemačka savezna ministrica Nancy Faeser. Ona je nedavno pokušala povezati percipirani porast neraspoloženja prema migrantima s porastom popularnosti stranke Alternativa za Njemačku (AfD), koja trenutačno zauzima drugo mjesto prema anketama.
Faeser je stranku AfD u lipnju označila kao “intelektualne piromane koji pripremaju teren za nasilje”. Novinarima je u Berlinu rekla da “desničarski ekstremizam ostaje stalni izazov, budući da je taj ”ekstremizam” najveća ekstremistička prijetnja osnovnom demokratskom poretku”.
Statistike koje je njezin odjel koristio kako bi potkrijepio svoje tvrdnje, bile su ocijenjene od Niusa kao “krajnje netočne i neodržive” te “daju potpuno iskrivljenu sliku stvarnosti”, prenosi LifeSiteNews.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.