Stalni Odbor za biljke, životinje, hranu i životinjsku hranu Europske komisije u četvrtak je, uslijed neslaganja između predstavnika vlada država članica, po drugi put odgodio odluku o produljenju dozvole za korištenje glifosata u Europskoj uniji.
Revidirani prijedlog Europske komisije koji predlaže da se autorizacija glifosata produži na još devet godina u četvrtak na sastanku u Bruxellesu nije uspio osigurati potrebnu većinu među vladama država članica Europske unije, priopćio je ured hrvatskog zastupnika u Europskom parlamentu Davora Škrleca.
Iako još nije poznato kada će se održati novi sastanak Stalnog Odbora za biljke, životinje, hranu i životinjsku hranu, Europska komisija sada može predstaviti novi prijedlog ili predložiti tehničku ekstenziju za kraće vremensko razdoblje, primjerice, od dvije godine.
Rok za korištenje glifosata istječe u lipnju ove godine.
“Ova posljednja odgoda i neslaganje država članica jasno šalje poruku kako postoji značajno protivljenje daljnjoj autorizaciji glifosata u Europskoj uniji., Europska komisija ne može unedogled izlaziti s prijedlozima koji očito ne odgovaraju razini zabrinutosti u pogledu daljnje upotrebe glifosata. Ovaj slučaj sve više ukazuje na veliki utjecaj lobista poljoprivredno-kemijske industrije na donosioce odluka i konačni zakonodavni okvir”, ocjenjuje hrvatski europarlamentarac Davor Škrlec (Zeleni) koji je u pismu ministru poljoprivrede, Davoru Romiću, zatražio da prilikom glasovanja Hrvatska zauzme stav protiv prijedloga Komisije, piropćio je ured zastupnika.
Zastupnici Europskog parlamenta su na plenarnoj sjednici u travnju u neobvezujućoj rezoluciji od Komisije zatražili da, zbog moguće kancerogenosti i štetnih svojstava za endokrini sustav glifosat herbicida, umjesto na predloženih 15 obnovi odobrenje za njegovu upotrebu na tržištu na samo sedam godina.
Europska komisija bi također trebala pokrenuti neovisnu reviziju i objaviti sve znanstvene dokaze koje je Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) koristila za procjenu glifosata, kaže se u tekstu rezolucije. Komisija ne bi trebala odobriti upotrebu glifosata u neprofesionalne svrhe, a taj se herbicid, , koji je u širokoj uporabi poljoprivredi, šumarstvu i vrtlarstvu, ne bi trebao koristiti u blizini javnih parkova, igrališta i vrtova, zatražili su zastupnici.
Konačnu odluku o odobrenju trebali su u svibnju donijeti nacionalni stručnjaci koji sjede u Stalnom odboru za biljke, životinje, hranu i hranu za životinje. Oni mogu usvojiti ili odbiti prijedlog Komisije kvalificiranom većinom, a ako ne postoji takva većina, odluku donosi Europska komisija.
Podsjećamo, Antonio Dražović je komentirao da su lobisti utjecali na promjenu mišljenja o kancerogenosti glifosata, kojeg Hrvati već imaju i previše, o čemu više možete pročitati ovdje.