Očekuje li Slovenija novi izbjeglički val pa zbog toga popravlja i ojačava ograde duž 30-ak km uz najveće granične prijelaze s Hrvatskom, kod Bregane i Maclja? O tome je bilo riječi u HRT-ovoj Temi dana u kojoj su gostovali ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić i analitičar s portala Obris.org – Igor Tabak.
Premijer Andrej Plenković izbjegao je danas izravno komentirati najnoviji slovenski potez. Rekao je tek da je u Bruxellesu razgovarao o migracijama. Kaže da je ideja pokušati riješiti problem na izvoru, ondje odakle stiže migrantski val. Susreo se i sa slovenskim kolegom Mirom Cerarom, ali tu su temu, kaže, samo dotaknuli.
Postoji više načina da se granica štiti, Hrvatska ulaže u schengenski sustav i ima vrlo kvalitetan nadzor granice. U ovom trenutku ne vidim potrebu za fizičke zapreke ovog tipa kakvog smo imali s bodljikavom žicom kao što su neke druge zemlje podignule, rekao je Plenković.
Hrvatska će štititi svoju granicu, ministarstvo unutarnjih poslova, hrvatska policija je digla razinu pripravnosti na svim našim granicama osobito na zelenoj granici tamo gdje je to i bio slučaj sada u smislu priljeva migranata, dodaje.
Orepić je kazao da je RH sklona onakvome rješenju koje je u duhu Europske unije i da se zasniva na iznimnoj suradnji sa susjedima. Povećali smo broj ljudi na najugroženijim dijelovima granice. Potpuno smo zatvorili granicu za sve ilegalne prolaske. To iznimno kvalitetno funkcionira, kazao je Orepić.
Nemamo namjeru biti dio tvrđave koja se zove Europa i stvarati zid na granici s državama izvan EU-a. Suština rješenja je u tome da se svi ilegalni procesi dovedu u legalne procese. Tako da u ovome trenutku gubi smisao zatvarati granice nekim fizičkim preprekama, posebno zato što RH nije država koja je krajnja odrednica. I oni koji eventualno prođu granicu, vraćamo ih tamo odakle su došli, kazao je Orepić.
Odgovarajući na pitanje kako tumači slovensko popravljanje ograde na granici, Tabak je kazao kako mu se čini da se zapravo radi o jednoj unutarnje-političkoj temi u Sloveniji. S ovakvim simboličkim ojačavanjem ograde Slovenija više radi gestu, dobrim dijelom usmjerenu i prema Austriji koju na neki način treba udobrovoljiti da ona ne radi granice prema Sloveniji. Druga je stvar, kada bi došlo do migracijskog vala o kakvome se u zadnje vrijeme špekulira, onda tih njihovih nekoliko kilometara ograde ne bi napravilo veliku razliku tim više što je to koncentrirano na ove popularne prijelaze.
Da bi Hrvatska kojim slučajem digla granicu prema Srbiji, Tabak procjenjuje da bi prethodno Hrvatsku trebao zapljusnuti ponovno val monumentalnih razmjera. To bi bio val koji bi došao do Hrvatske i koji onda stvarno ne bi mogao proći dalje ili bi jako teško prolazio. Do takvog vala teško može doći bez da se to vidi unaprijed, rekao je Tabak.
Tekst se nastavlja ispod oglasa