Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir danas je svim europarlamentarcima iz zemalja regije Alpe-Adria uputila poziv na uspostavu regije Alpe-Adria područjem slobodnim od GMO-a, stoji u službenom priopćenju.
“Zastupnica Petir poziva u inicijativi eurozastupnike iz Alpe-Adria regije (Hrvatska, Slovenija, Mađarska, Austrija, Italija i Austrija) na potporu tradicionalnom i ekološkom uzgoju poljoprivrednih proizvoda kao i očuvanju bioraznolikosti, te iskazivanju podrške odlukama svih lokalnih, regionalnih i nacionalnih vlasti koje su svoja područja proglasile slobodnima od GMO-a.
Poziva i druge međunarodne partnere, posebice iz područja srednje Europe, da se priključe inicijativi i podrže uspostavu područja slobodnih od GMO-a i na području susjednih zemalja s ciljem, kako ističe Petir, očuvanja bioraznolikosti, tradicionalnog i ekološkog uzgoja poljoprivrednih proizvoda svojstvenih nasljeđu ovog područja”, istaknuto je u propćenju.
„Prirodno bogatstvo ove regije u svojoj raznolikosti i jedinstvenosti blago je nemjerljive vrijednosti koje treba sačuvati i za generacije koje tek dolaze. Ispuštanje živih GMO-a u okoliš to blago može ugroziti isto kao i proizvodnju hrane na tradicionalan način te se već niz godina kroz svoje političko djelovanje uporno zalažem za uspostavu Alpe-Adria regije slobodne od GMO-a. U Republici Hrvatskoj zajedno sa stručnom i zainteresiranom javnošću postigli smo da sve županije donesu odluke kojima su na svom području zabranile ispuštanje živih GMO u okoliš, pa i u pokusne svrhe te je temeljem tih odluka Hrvatska postala GMO-free država. Preferencijalni glasovi hrvatskih građana na temelju kojih sam dobila mandat u Europskom parlamentu omogućili su mi da to nastojanje podignem na europsku razinu,” kazala je Petir.
Inicijativu će nakon što je supotpišu drugi zastupnici, Marijana Petir uputiti Europskom parlamentu, Vijeću, Europskoj komisiji i državama članicama kao poticaj za donošenje odgovarajuće regulative kojom će se zajamčiti prava država članica i njihovih regija na donošenje odluka o GMO-free statusu.
„Do danas je preko 150 regija i 4 500 lokalnih uprava diljem Europe donijelo odluku o GMO-free statusu te ovom inicijativom želim potaknuti sve donositelje odluka da se osobno zauzmu da se slične odluke donesu i na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini svih država članica Alpe-Adria regije kako bi uputili snažnu poruku nacionalnim vlastima, ali i Europskoj uniji da se građani ove regije ne žele izložiti riziku ispuštanja GMO u okoliš. Jednako tako, u svjetlu izmjene europskog zakonodavstva koje regulira prava članica da samostalno odlučuju o uvođenju živih GMO-a u okoliš želimo naglasiti da to pravo niti u kojem slučaju ne smije biti narušeno,” istaknula je Petir.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: dg/narod.hr