Petir: sve više zahtjeva za azil u Europskoj uniji

Pred Frontexom i Europskim potpornim uredom za azil je veliki izazov odgovora na brzo rastuće trendove pritiska na granice Europske unije i sve veći broj zahtjeva za azilom koji je prošle godine tražilo čak 530 tisuća ljudi. Krizna žarišta u Africi se ne smiruju, a krijumčari i trgovci ljudima sve su domišljatiji i okrutniji u svojim postupanjima. Velik broj imigranata “nestaje” nakon prelaska EU granica, a to je posebno zabrinjavajuće u slučaju boraca ISIL-a koji se vraćaju u Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijana Petir, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu rekla je na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu da teroristički napadi i prijetnje koje se šalju građanima EU ukazuju da ćemo morati pojačati mjere zaštite naših vanjskih granica, kao i kontrole unutar zajedničkog sustava azila. Upravo zbog toga potrebno je povećati proračun za rad obje agencije i povećati im ovlasti.

“Treba uspostaviti suradnju s Turskom koja ne reagira na “brodove duhove”, a gotovo 90% ilegalnih imigranata detektirano je na morskoj granici EU. Potrebna je i suradnja sa zemljama Zapadnog Balkana iz kojih dolaze radikali koji su priključuju ISIS-u. Važnu ulogu tu će imati Hrvatska koja s tim zemljama ima ujedno i najdulju granicu u EU i priprema se za ulazak u Schengen,” rekla je Petir.

Kroz suradnju obje agencije i potporu ostalih tijela, moramo odgovoriti na nove izazove, ne gubeći duh humanizma koji je utkan u temelje Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.