Poljski ministar vanjskih poslova pozvao je u nedjelju njemačkog veleposlanika na sastanak zbog protupoljskih izjava njemačkih političara.
Glasnogovornik ministarstva Artur Dmochowski je izjavio da je njemački veleposlanik Rolf Nikel dobio pristojan poziv za sastanak sa šefom diplomacije Witoldom Waszczykowskim u ponedjeljak u podne.
“Ne radi se o jednoj konretnoj izjavi, ima ih prilično”, rekao je on za televizijsku postaju TVN24.
Odnosi Poljske s Njemačkom i Europskom unijom pogoršali su se otkako je na izborima u listopadu pobijedila stranka Pravo i pravda (PiS), koja zagovara katoličke vrijednosti. Na izborima prije dva mjeseca poljski su birači po prvi put nakon pada komunizma omogućili jednoj stranci da sama formira vladu.
Predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz usporedio je akcije poljske vlade s onima ruskog predsjednika Vladimira Putina u izjavi za njemačke novine Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
Kritikama poljske vlade priključio se i šef zastupničkog kluba CDU/CSU u Bundestagu Voker Kauder, javili su njemački mediji. Kauder je rekao da EU treba uvesti Poljskoj sankcije jer ona, po njegovom mišljenju, gazi osnovne europske vrijednosti. Ako dijalog s Varšavom ne bude dao rezultate, EU bi trebala uvesti gospodarske sankcije, smatra Kauder.
Europska komisija će svoj prvi ovogodišnji sastanak u srijedu posvetiti stanju u Poljskoj nakon što je njezina nova vlada izglasala zakone o ustavnom sudu i javnim medijima.
Potpredsjednik Komisije Frans Timmermans uputio je 21. prosinca prošle godine dva pismo poljskim vlastima vladi u kojima ih je pozvao da razmotre promjene zakona.Timmermans je izrazio zabrinutost zbog zakona o medijima prema kojem se imenovanje čelnika u javnim medijima povjerava ministarstvu financija. Drugo pismo odnosi se na promjene zakona o ustavnom sudu.
Vladavina prava u Poljskoj postala je velikom temom u europskim medijima, a povjerenik Komisije Guenther Oettinger spomenuo je mogućost aktiviranja članka 7 Ugovora o EU, koji predviđa suspenziju prava glasa državi članici koja ne poštuje temeljna načela i vrijednosti EU-a, a što dosad nikad nije korišteno.
Komisija je u ožujku 2014. zbog kritika da nije odgovarajuće reagirala na prijetnje demokratskim standardima u Mađarskoj, usvojila “okvir za vladavinu prava”, koji se svodi na dijalog sa zemljom članicom kako bi se utvrdilo je li ta zemlja spremna promijeniti sporne zakone i postupke kako bi izbjegla aktiviranje članka 7. Ni taj mehanizam do sada nije korišten.
Očekuje se da će kolegij povjerenika razmijeniti mišljenje o stanju u Poljskoj, ali nije izvjesno da će aktivirati mehanizam iz 2014. koji može, ali ne mora dovesti do primjene članka 7.
Tekst se nastavlja ispod oglasa