Poljska – primjer države koja je posljednjih godina u Europi prednjačila u zaštiti obitelji

Poljska
Foto: iStock

Poljska je do nedavnih parlamentarnih izbora slijedila politiku zaštite obitelji na svim razinama i ravnomjerni razvoj društva, što bi se gubitkom većine PiS-a moglo radikalno promijeniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon izbora 2015. i pobjede stranke Pravo i pravda (Prawo i Sprawiedliwość), vlada premijerke Beate Szydło krenula je u pravu ‘konzervativnu (kontra)revoluciju’, nakon što su njezini prethodnici iz Građanske platforme (PO) donijeli niz zakona koji su za cilj imale približavanje poljskog društva lijevo-liberalnim vrijednostima

Najprije je novi ministar visokog obrazovanja Jarosław Gowin objavio kako njegovo ministarstvo neće više davati novce za LGBT studije i časopise.

Promjene u obrazovanju, socijalnoj politici, radu

Potom je ministrica obrazovanja Anna Zalewska objavila kako u osnovne i srednje škole neće više puštati vanjske timove za “seksualnu edukaciju”. Naposljetku je ministar zdravstva Konstanty Radziwiłł rekao kako država više neće financirati in vitro oplodnju, kako je to bilo zamišljeno nakon donošenja zakona o umjetnoj oplodnji godinu dana ranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Nova poljska vlada krenula u odlučnu zaštitu obitelji i života!

PiS je na kraju krenuo u ispunjanje još jednog obećanja, onoga po kojemu će svaka obitelj dobiti 500 zlota za svako dijete.

Dosljedno se držeći politike očuvanja tradicionalnih vrijednosti i zaštite struktura poljskog društva, poljski je parlament u studenome 2017. donio zakon o postupnom ograničavanju rada nedjeljom.

Glavni argument za izmjenu zakona bio je da zaposlenici prodajnih centara trebaju više vremena provoditi s obitelji. Ankete su pokazale da većina Poljaka podržava ograničenje rada trgovina nedjeljom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne zanemarimo Boga u javnom životu”

Zakon je pozdravila Poljska biskupska konferencija, pozvavši se pritom na kršćanske postulate.

“Ne zanemarimo Boga u javnome životu i ne hinimo da imamo pravo organizirati nacionalni život kao da Boga nema”, poručili su tada poljski biskupi.

Poljska je zabranila pobačaj, čime je izazvala žestoke napade ljevičarskih krugova, kritike mnogih europskih partnera i međunarodnu kampanju protiv svoje državne politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Poljska: Katolička Crkva poduprla zaštitu djece s Downovim sindromom od pobačaja, feministkinje protestiraju

Europski sud za ljudska prava u Strassbourgu odbacio je u lipnju niz zahtjeva protiv zabrane eugeničkog pobačaja u Poljskoj

Bez ulaženja u srž stvari, Europski sud za ljudska prava odbacio je zahtjeve A.M. i drugih protiv Poljske, s obrazloženjem da predlagatelji ne mogu osobno tvrditi da su “žrtve” te zabrane, budući nisu trudnice odnosno ne očekuju dijete s invalidnošću.

Predmet zahtjeva bila je odluka poljskog ustavnog suda od 22. listopada 2020., koji je presudio da je eugenički pobačaj protivan ustavnim načelima poštivanja ljudskog života i dostojanstva na koje ima pravo svaka osoba i prije rođenja. Eugenički pobačaj provodi se u svrhu uklanjanja neželjenih tjelesnih i duševnih osobina.

ESLJP već je u studenome prošle godine odbacio sličan zahtjev protiv Poljske proglasivši ga nedopuštenim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odmak od Istanbulske konvencije

Poljska je vlada bila pokrenula postupak povlačenja iz Istanbulske konvencije, ali u međuvremenu su tu inicijativu očito zasjenili drugi prioriteti.

Tadašnja poljska ministrica obitelji, rada i socijalne politike Marlena Malag izjavila je u srpnju 2020. kako se Poljska namjerava povući iz Istanbulske konvencije “koja promiče rodnu ideologiju i antikatolički sentiment“.

>Nakon pobjede Dude na izborima, poljska ministrica obitelji najavila povlačenje iz Istanbulske konvencije

Donedavno vladajuća stranka PiS najavila je svibnju povećanje ionako izdašnog dječjeg doplatka, čime bi izravno utjecala na smanjenje socijalnih slučajeva.

Iskorijenili dječje siromaštvo

Hrvatski novinar Goran Andrijanić, koji živi u Poljskoj i radi za ondašnje medije, objavio je tada na Facebooku kako je PiS na stranačkom saboru predočio nekoliko točaka svoga izbornog programa, među kojima je i odluka o povećanju subvencija za svako dijete do 18 godina s 500 na 800 zlota. Andrijanić piše kako je “500+“ vjerojatno “jedno od najvažnijih postignuća dvaju mandata PiS-a“.

„Osim što je značajno redistribuirala društveno bogatstvo i smanjila socijalni jaz, ta je mjera praktično eliminirala dječje siromaštvo u Poljskoj”, napisao je Andrijanić.

>Poljska vladajuća stranka najavila povećanje dječjeg doplatka za svu djecu do 18 godina

Program “500+“ najavljen je u predizbornom programu stranke uoči izbora 2019. i nakon izbora postao simbol nove socijalne politike u Poljskoj. Sukladno tome, roditelji za svako dijete do 18 godina mjesečno dobivaju 500 zlota, preračunato oko 110 eura.

Takav dječji doplatak u Poljskoj u prosjeku odgovara povećanju plaće za deset posto. Prema nekim analizama, od njegova uvođenja krajnje siromaštvo u Poljskoj smanjilo se za gotovo petinu.

PiS je nakon dolaska na vlast donio pojačao mjere socijalne zaštite, a uz povećani dječji doplatak povećane su i državne mirovine i najniže plaće, a snižena je dobna granica za odlazak u mirovinu.

Nakon izbora, vjerojatno slijede društvene promjene

Andrijanić kaže kako je program “500/800+“ jedinstvena pojava u srednjoj Europi nakon nepravda nastalih pretvorbom koja je uslijedila padu komunizma.

Na izborima 15. listopada PiS je izgubio većinu, iako je ostao najjača stranka u Parlamentu.
U nestabilnim odnosima u parlamentu, većinu imaju liste Građanske koalicije, koju čini Građanska platforma Donalda Tuska i još nekoliko stranaka Ljevice (Lewica) i Tećeg puta (Trzecia Droga – TD).

>Članovi nove većine poljskog parlamenta predlažu liberalizaciju pobačaja

Andrijanić procjenjuje da će slijedom smjene vlasti doći do kulturno-društvenih promjena, pri čemu će progresivistička politika koju zastupaju Građanska platforma i njezini koalicijski partneri vjerojatno preuzeti dominaciju u cijelome društvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.