Poljski predsjednik Duda: ‘Nikada neću prihvatiti da krivci za komunističke zločine nisu privedeni pravdi’

Andrzej Duda
epa08007913 Polish President Andrzej Duda reacts during a policy speech of the Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki in Sejm (lower house) in Warsaw, Poland, 19 November 2019. The Sejm then takes a vote of confidence in the new cabinet. EPA/Pawel Supernak POLAND OUT

Poljski predsjednik Andrzej Duda prisjetio se tragičnih događaja iz 1970. godine kada se vojska i policija okomila na poljske radnike koji su prosvjedovali protiv komunističke vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stojeći ispred brodogradilišta u Szccecinu, rekao je da Poljska od kraja komunizma nije privela pravdi odgovorne za smrt radnika koji su prosvjedovali. Duda je izrazio bijes zbog činjenice da odgovorni za smrt na poljskoj obali Baltika u prosincu 1970. nisu suđeni za svoje zločine, ali priznao je da je vjerojatno prekasno jer je većina onih koji su naredili masakr umrla.

“Ni nakon toliko godina Poljska nije u stanju privesti krivce pred lice pravde”, izjavio je.

Dodao je da su se “krivci lukavo kamuflirali u slobodno društvo” kako bi izbjegli odgovornost, javlja TVP.info.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, u prosincu 1970. godine u Poljskoj se dogodio val protesta protiv naglog poskupljenja koje su najavile komunističke vlasti. Ulični prosvjedi i štrajkovi zahvatili su gradove na baltičkoj obali. U Gdanjsku i Szccecinu, radnici koji su prosvjedovali zapalili su sjedište komunističke partije. Komunističke vlasti dopustile su policiji i vojsci da koriste oružanu silu kako bi zaustavili prosvjede.

Prema službenim podacima, na ulicama Gdanska, Gdynije, Szczecina i Elbląga poginulo je 44 ljudi, a 1160 je ranjeno.

Duda je rekao: “Nikada neću prihvatiti da krivci nisu izvedeni pred lice pravde”, te za kraj dodao: “Da nije bilo prolivene krvi, ne bismo sada imali slobodnu Poljsku”, istaknuo je Duda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.