Polovica Nijemaca zabrinuta zbog migranata, 363.000 azilanata u 2014.

epa04910203 Migrants crowd a track inside the Keleti Railway Station in Budapest, Hungary, 03 September 2015. Hundreds of migrants rushed the platforms in Budapest after Hungarian police opened the city's Keleti station, which had been blocked to migrants since 01 September. Hungary's railway service said there were no trains headed to Western Europe for the time being. Thousands of refugee - many of whom have traveled from Africa and the Middle East in the hopes of reaching countries like Germany and Sweden - have been stranded at the station. EPA/ZOLTAN BALOGH HUNGARY OUT

Točno polovica Nijemaca zabrinuta je da veliko povećanje broj podnositelja zahtjeva za azilom ne bude previše za njih i njemačke vlasti, prema rezultatima ankete u četvrtak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europa se bori s neviđenim priljevom izbjeglica i migranata a Njemačka je najveće prihvatilište podnositelja zahtjeva za azilom u EU s 800.000 osoba koje se očekuje ove godine, četiri puta više nego prošle godine.

Anketu je provela nad 2373 osobe osiguravajuća tvrtka R+V između 5. lipnja i 17. srpnja.

363.000 azilanata u Njemačkoj u 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Njemačkoj je 2014. godine registrirano 363.000 tražitelja azila, objavio je u četvrtak državni ured za statistiku – Destatis, dodajući da je prošle godine zabilježeno povećanje broja zahtjeva za azilom za 61 posto.

Prema Destatisu, 63 posto tražitelja azila su muškarci, 37 posto žene, a 30 posto maloljetnici. Njih 69 posto staro je između 18 i 64 godine, a samo jedan posto iznad 65 godina.

Oko 38 posto azilanata dolazi iz Azije i u velikoj su mjeri Sirijci, Afganistanci i Iračani, dok su 38,4 posto tražitelja azila Europljani, mahom iz republika bivše Jugoslavije, i oni imaju vrlo malo šansi da se njihovi zahtjevi za azilom prihvate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka ove godine očekuje priljev 800.000 azilanata.

Luksemburg: šef diplomacije traži da EU formira tijelo zaduženo za izbjeglice

Luksemburški ministar vanjskih poslova Jean Asselborn pozvao je na uspostavu jedinstvenog tijela u sklopu EU zaduženog za izbjeglice, navodeći kako isti standardi moraju biti primjenjivani u odnosu prema zahtjevima za azilom diljem regije.

Asselborn, koji je u luksemburškoj vladi zadužen i za pitanje migracija, predložio je prerastanje Europskog ureda za potporu u pitanjima azila, agencije sa sjedištem na Malti, u europsko tijelo zaduženo za izbjeglice, iznijevši taj prijedlog u intervjuu za njemački list Sueddeutsche Zeitung od četvrtka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim riječima, takva agencija je potrebna jer su trenutačno na snazi “nevjerojatni nesrazmjeri u vremenu potrebnom za proces aplikacije i postotku odobravanja azila”.

Luksemburg je zemlja koja trenutačno predsjedava Europskom unijom.

U Grčku od siječnja ušlo 230.000 migranata

Više od 230.000 migranata ušlo je u Grčku od siječnja ove godine, dok je u istom razdoblju prošle godine ta brojka iznosila 17.500, izjavio je u četvrtak pomoćnik ministra za trgovačku mornaricu Nikos Zois.

“Više od 80 posto njih su izbjeglice” koji imaju pravo na politički azil, kazao je Zois na konferenciji za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Riječ je o nevjerojatnom porastu i ne znam kako se bilo tko mogao na to pripremiti”, dodao je grčki dužnosnik, dok istovremeno Atena trpi kritike izvana i iznutra zbog toga što je zakazala u prihvati priljeva migranata. Taj veliki pritisak migranata na Grčku rezultat je pojačane kontrole morske granice između Libije i Italije koju je EU uveo nakon niza utapanja migranata u travnju u vodama oko otoka Lampeduse.

Ministar Nikos Kristodulakis je ranije pozvao Grke da “ponude sve što može pomoći u prihvatu azilanata, velikom većinom Sirijaca”. Posebice je uputio apel brodovlasnicima da stave na raspolaganje svoje brodice kao skloništa za migrante i kako bi ih se moglo prebaciti s otoka u Egejskom moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.