Premijerka nudi ostavku u zamjenu za sporazum: Što se događa s Brexitom?

Foto: Fah

Situacija u Velikoj Britaniji prilično se zakomplicirala: Iako je Parlament uspio preuzeti kontrolu nad Brexitom, dakle – izglasovao sebi pravo da glasa o seriji raznih opcija kako bi se došlo do bilo kakvog načina izlaska iz EU kojeg će podržati parlamentarna većina – takvog sporazuma za sad nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo: Britanski parlamentarci izglasali su u ponedjeljak preuzimanje kontrole u Donjem domu parlamenta nad britanskim izlaskom iz Europske unije, glasovanjem u kojemu je 329 bilo ‘za’, a 302 ‘protiv’. Trojica ministara, Richard Harrington, Alistair Burt i Steve Brine, izišla su iz vlade kako bi glasovala za ovaj prijedlog. Theresa May je ponudila parlamentu seriju glasovanja o alternativama Brexita, koje bi organizirala vlada, ali Parlament je to odbio.

Loš sporazum kao prepreka Brexitu

Vlada nije uspjela ispregovarati s EU sporazum o Brexitu koji bi bio prihvatljiv većini u Parlamentu. EU danas ismijava Britaniju zbog nemogućnosti da se dogovore oko načina izlaska iz EU, no činjenica je da je ta EU poduzela sve da spriječi volju naroda izraženu na referendumu ili bar kazni Britaniju zbog referendumskog glasovanja kojim su građani odlučili izaći iz EU. Uvjeti izlaska koje EU nameće Britaniji su ponižavajući, a dogovor koji je ispregovarala premijerka May je – jednostavno loš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj dogovor i nakon Brexita ograničava suverenitet UK te, kako tvrde brojni britanski zastupnici, Britanija godinama ne bi mogla sklapati za sebe povoljne bilateralne sporazume – primjerice, o trgovini. A tu su i odnosi sa SAD-om i sporazum s njima. Britanija ne bi desetak godina mogla koristiti nikakve beneficije koje joj omogućava Brexit, ali bi ostala bez beneficija koje joj omogućava ostanak u EU: To je cijela suština “sporazuma o Brexitu”.

EU je odbila sve bitne britanske zahtjeve – tako da sporazum ne samo da obvezuje UK na sve stvari zbog kojih su izašli iz EU  – a koje se tiču pravosuđa, prava na sklapanje međunarodnih ugovora bez privole EU, trgovinskih sloboda, i tako dalje – i još bi London trebao uplatiti oko 39 milijardi eura u bruxellsku zajedničku blagajnu – kao kaznu zbog izlaska.
Parlament je, logično, odbio prihvatiti taj sporazum, pa i blago modificiranu inačicu, obzirom da je posljednjih dana May ipak uspjela isposlovati neke sitne kompromise oko irske granice. Ponižavajući uvjeti koje nameće Bruxelles Britaniji jednostavno nisu prihvatljivi, iako je May pristala na njih. No tu se onda kao opcija nametnuo izlazak bez ikakvog sporazuma, a Parlament ne želi niti Brexit bez sporazuma.

Dan prije prvotno zakazanog datuma za izlazak Britanije iz EU – 29. ožujka, stvari stoje ovako: Parlament je glasao o čak osam varijanti izlaska iz EU, uključujući modificirani norveški model, dvije varijante izlaska bez sporazuma, model po kom bi UK uspostavila carinsku uniju s EU po izlasku, odnosno obvezala se da ispregovara novi sporazum o carinskoj uniji no bez zajedničkog tržišta (tom prijedlogu je falilo samo osam glasova da prođe), novi referendum o izlasku, prijedlog Laburista koji bi također zadržao carinsku uniju ali išao i na očuvanje većeg dijela zajedničkog tržišta, ostanak na zajedničkom tržištu (taj prijedlog je dobio najmanje glasova), i još par opcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjevernoirski unionisti minirali dogovor

Dakle, od čak osam opcija niti jedna nije prošla. Problem za Torijevce je što, nakon što je May inicirala nove izbore i izgubila torijevsku većinu, ovise o deset glasova sjevernoirskih protestanata, unionista, koji su minirali prijedlog o uspostavi carinske unije koji bi inače prošao. Njima je zasmetao sporazum o granici s Republikom Irskom, koja graniči sa Sjevernom Irskom koja je dio Ujedinjenog kraljevstva, i koja ostaje dio EU. Stranka unionista, DUP, se usprotivila sporazumu u trećem i ključnom glasovanju, jer smatraju da sporazum “predstavlja neprihvatljivu prijetnju integritetu Ujedinjenog kraljevstva”.

Tako se sad Jean-Claude Juncker otvoreno ruga Britaniji zbog nemogućnosti postizanja dogovora, a Toryjevski pobunjenici koji se protive sporazumu Therese May, uključujući i Borisa Johnsona, bivšeg gradonačelnika Londona, kažu kako će podržati sporazum nakon što je ona najavila ostavku – ako se njen sporazum ipak prihvati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gambit Therese May

May se emocionalno obratila Odboru konzervativaca riječima: “Znam da postoji želja za novim pristupom i novim vodstvom, u drugoj fazi Brexit pregovora – i neću stajati na putu tome.

Znam da su neki ljudi zabrinuti da ću, ako glasujete za sporazum o Brexitu, to shvatiti kao davanje mandat meni da uđem u drugu fazu pregovora bez rasprave koju trebamo imati. Neću, jer čujem što mi poručujete. Ali moramo doći do dogovora i isporučiti Brexit.

Spremna sam napustiti ovaj posao prije nego što sam namjeravala to učiniti ako je to ono što je ispravno za našu zemlju i našu stranku. Tražim od svih u ovoj prostoriji da podrže sporazum kako bismo mogli ispuniti našu povijesnu dužnost – ispuniti odluku britanskog naroda i napustiti Europsku uniju na uredan i čist način.”
Premijerka je priznala da je napravila greške, dodajući: “Ne obilazim barove i ne upuštam se u tračeve – ali imam vremena razgovarati s kolegama.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, radi se o premijerskom “gambitu” gdje nepopularna May žrtvuje sebe i svoj položaj, nudi svoju glavu (političku) u zamjenu za to da Parlament prihvati uvjete Brexita, nakon čega bi netko kompetentniji (ili više sklon Brexitu) preuzeo vođenje torijevske stranke i Ujedinjenog Kraljevstva, te krenuo u nove pregovore s EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.