U petak se u Bundestagu razvila rasprava oko smjernica njemačke useljeničke politike, pri čemu je oporbena demokršćanska Unija CDU/CSU kritizirala saveznu vladu optužujući je za neučinkovitost u zaustavljanju nekontrolirane migracije izbjeglica.
>(FOTO, VIDEO) Migranti blokirali glavni kolodvor u Ateni uz povike: Njemačka
SPD ignorira upozorenja
„Njemačka je postala kočnica u rješavanju migracijskog problema na razini Europske unije“, rekao je predstavnik Unije CDU/CSU Alexander Dobrindt obraćajući se Bundestagu.
Unija CDU/CSU vladi je predložila program pod nazivom „Pakt za Njemačku u migracijskoj politici – kako zaustaviti nereguliranu migraciju“. Kako se navodi u programu, problem migracije mogao bi naštetiti jedinstvu njemačkog društva.
Uvođenje pograničnih kontrola
„Mi vam nudimo zajedničko rješavanje ove teme koja se u protivnome može razviti u veliki društveni sukob“, rekao je Dobrindt.
Unija CDU/CSU traži mjere poput proširenja liste sigurnih zemalja, što bi olakšalo brže odbijanje zahtjeva za azilom, kao i uvođenje pograničnih kontrola na granici s Poljskom, Češkom i Švicarskom.
Faeser: „Naše mjere pokazuju rezultate“
Njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser (Socijaldemokratska stranka Njemačke SPD) odbacila je optužbe oporbe za neučinkovitost u pokušaju smanjenja broja ilegalnih migranata.
„Naše mjere pokazuju rezultate. Mi upravljamo migrantskim tokovima“, rekla je Faeser. Ministrica je i prijašnje zahtjeve bavarskog premijera Markusa Soedera za uvođenjem gornje granice broja migranata odbacila i nazvala „čistim populizmom“.
„To je voda na mlin ekstremne desnice. Nema jednostavnih rješenja kad je u pitanju kontrola migracija“, rekla je Faeser, objasnivši kako je nemoguće kontrolirati gornju granicu.
>Eksplodirali troškovi: Njemačka će na migrante potrošiti preko 64 milijarde eura
U prvih osam mjeseci podnijelo zahtjev za azilom 202.000 migranata
U Njemačkoj je u prvih osam mjeseci ove godine zahtjev za azilom podnijelo 202.000 migranata, što je gotovo ista brojka kao u cijeloj prošloj godini, pri čemu se ne računaju izbjeglice iz Ukrajine.
Sigurnosne službe procjenjuju kako je većini novopridošlih na talijanskom otoku Lampedusa proteklih dana glavni cilj Njemačka, prenosi HINA.
Izvor: narod.hr