Prva televizijska rasprava četvero kandidata za predsjednika EK

Četvero glavnih kandidata za predsjednika Europske komisije sudjelovalo je u ponedjeljak navečer prvi put u televizijskoj raspravi koju je prenosila paneuropski kanal Euronews.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jean Claude Juncker, kandidat Europske pučke stranke za predsjednika Europske komisije, Martin Schulz, kandidat socijalista, Guy Verhofstadt, kandidat europskih liberala i Ska Keller, kandidatkinja europskih Zelenih odgovorali su na pitanja na tri teme: europsko gospodarstvo, budućnost Europe i porast euroskepticizma te europska vanjska politika.

Rasprava je održana na Sveučilištu u Maastrichtu u u Nizozemskoj pred oko 700 mladih, koji su mogli postavljati pitanja kandidatima, a gledatelji su mogli pitati i posredstvom društvenih mreža.

Juncker i Schulz već su ranije, 9. travnja, sudjelovali u televizijskoj raspravi uživo, a sada su im se pridružili bivši belgijski premijer Guy Verhofstadt i čelnica Zelenih iz Njemačke, 32-godišnja Ska Keller.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alexis Tsipras, kandidat krajnje lijeve Ujedinjene europske ljevice (GUE) odbio je sudjelovati u raspravi.

Jean Claude Juncker, čija stranka EPP, prema predizbornim anketama vodi s vrlo malom prednošću pred Schulzovim socijalistima, predstavio se kao kandidat koji želi ujediniti Europu i fokusirati se na glavne ciljeve, gospodarski rast te Europu sa socijalnom dimenzijom.

Schulz je istaknuo da želi biti prvi predsjednik Komisije čiji je izbor ishod demokratskog procesa, a ne dogovora iza zatvorenih vrata. “Želim Europu građana, a ne Europu banaka i spekulacija”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Verhofstadt je rekao da Europu treba novo vodstvo, jer “konzervativci su za status quo, a socijalisti misle da se gomilanjem novih dugova može izići iz krize”.

Ska Keller je rekla da Europa treba omogućiti svim ljudima da se čuje njihov glas, uključujući i marginalizirane ljude.

Na pitanje kako se postaviti prema sve značajnijem jačanju euroskeptika i stranaka krajnje desnice, Juncker je rekao da on nikada neće surađivati s tom političkom opcijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Verhofstadt mu je dobacio da u njegovoj stranci EPP-u ima euroskeptika poput bivšeg talijanskog premijera Silvija Berlusconija i mađarskog premijera Viktora Orbana. Rekao da je najbolje rješenje za borbu protiv euroskeptika napadati rješenja koja nude, a ne njihove analize problema u EU-u. “Sva rješenja koja oni predlažu svode se na to da bi svi problemi nestali kada svi povučemo unutar svojih nacionalnih granica”, rekao je Verhofstadt.

Ska Keller je rekla da je problem u tome što stranke desnog centra preuzimaju slogane krajnje desnice. “Ponavljajući slogane krajnje desnice, samo ih činite još jačima”, rekla je.

Schulz je upozorio da postoji tendencija među europskim građanima da ove izbore ne uzimaju ozbiljno i da se zato može dogoditi da dosta euroskeptika uđe u Parlament.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.