Prvi tjedan saslušanja u EP-u: Od 19 kandidata, 16 ih je prošlo, a među njima je i Šuica

Foto: Fah

U Europskom parlamentu ovog tjedna su započela saslušanja kandidata za nove povjerenike Europske komisije, o čemu će uvelike ovisiti hoće li kolegij povjerenika biti formiran prije isteka mandata sadašnjoj ekipi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U protekla četiri dana pred nadležnim odborima Europskog parlamena saslušano je 19 kandidata za povjerenike, od kojih je, zasad još neslužbeno, njih 16 dobilo prolaz, troje će morati na popravni, a dvoje je dobilo crveno svjetlo prije saslušanja. Plaća povjerenika iznosi 20 tisuća eura.

Među onima koji su uspješno prošli test u Europskom parlamentu je i hrvatska kandidatkinja za potpredsjednicu Komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica. Ona je za svoj nastup dobila pozitivnu ocjenu njezine političke skupine EPP-a, zatim socijaldemokrata (S&D), liberala (RE) i europskih konzevativaca i reformista (ECR). Protiv su ljevica, Stranka europske ljevice (GUE) i desni Identitet i demokracija (ID) te zeleni.

> Njemački europarlamentarac upitao Šuicu za višestruko povećanje imovine: ‘Prije 20 godina bili ste učiteljica sa samo 60 kvadrata stana’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO, VIDEO) Šuica saslušana u EP: ‘Bila sam jedna od glavnih zagovaratelja ratifikacije Istanbulske konvencije zbog čega sam izgubila dio konzervativnih birača’

> Šuica objavila izjavu o financijskim interesima: Hoće li objaviti i detaljnu imovinsku karticu i objasniti podrijetlo imovine?

> Tko su povjerenici Europske Komisije i što će Šuica na saslušanju u četvrtak trebati objasniti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saslušanja su započela u ponedjeljak kada je saslušano troje kandidata i svo troje su bili uspješni: Slovak Maroš Šefčovič, kandidat za potpredsjednika i povjerenika za međuinstitucionalne odnose, Irac Phil Hogan, povjerenik za trgovinu, Bugarka Marija Gabriel, povjerenica za inovacije i mlade.

Utorak je bio nešto manje uspješan od petoro saslušanih kandidata prošlo je troje: Luksemburžanin Nicolas Schmit, povjerenik za rad, Finkinja Jutta Urpilainen, povjerenica za međunarodna partnerstva i Cipranka Stella Kyriakides, povjerenica za zdravstvo.

Poljak Janusz Wojciechowski, kandidat za povjerenika za poljoprivredu i Šveđanka Ylva Johansson, povjerenica za unutarnje poslove, morat će na popravni ispit. Nastup Wojciechowskog ocijenjen je neuvjerljivim i to toliko da je na poziv predsjedatelja Odbora za poljoprivredu Norberta Linsa na kraju saslušanja da se zaplješće kandidatu za povjerenika odgovoreno tišinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srijedu je od pet saslušanih kandidata njih četiri glatko prošlo. Belgijanac Didier Reynders, povjerenik za pravosuđe, Maltežanka Helena Dalli, povjernica za jednakost, Portugalka Elisa Ferreira, povjerenica za koheziju i reforme i Slovenac Janez Lenarčič, povjerenik za upravljanje krizama.

Iako se očekivalo da će Didier Reynders biti na mukama zbog optužbi o korupciji, koje su punile stranice belgijskih medija, on je glatko prošao, pokazavši zavidno znanje o resoru. Na optužbe se osvrnuo već u uvodnom obraćanju, kazavši da ga je tužiteljstvo oslobodilo svake sumnje.

Najteže saslušanje imala je Francuskinja Sylvie Goulard, bliska suradnica predsjednika Emmanuela Macrona, predložena za povjerenicu za unutarnje tržište. Ona nije uspjela uvjeriti zastupnike da ima čistu pravnu i moralnu situaciju. Protiv Goulard se vode dvije istrage, jedna pred francuskim pravosuđem, a drugu vodi OLAF zbog navodnog fiktivnog zapošljavanja asistenata zastupnika u Europskom parlamentu. Pod povećalom je i njezin angažman u američkom think tanku Berggruen za što je mjesečno zarađivala prosječno 10 tisuća eura u razdoblju od 2013. do 2016. Ona će također morati odgovoriti na pisana pitanja, a na temelju njezinih odgovora odlučit će se hoće li morati ići na dodatno saslušanje.

U četvrtak su svi uspješno prošli saslušanje. Osim Šuice, za koju u imovinskoj kartici u EP-u nema ništa sporno i koja se na saslušanju hvalila Istanbulskom konvencijom, saslušani su Talijan Paolo Gentiloni, povjerenik za ekonomske poslove, Estonka Kadri Simson, povjerenica za energiju, Litvanac Virginijus Sinkievicius, povjerenik za okoliš i oceane, Austrijanac Johannes Hahn, povjerenik za proračun i administraciju i Grk Margiritis Schinas, potpredsjednik i povjerenik za zaštitu europskog načina života, što uključuje i pitanje migracija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosta zanimanja pobudilo je saslušanje dosadašnjeg glasnogovornika Komisije Margaritisa Schinasa, u prvom redu zbog neobičnog naziva resora koji je dobio. Socijaldemokrati, liberali, zeleni i ljevica traže promjenu naziva resora, dok njegova Eurpska pučka stranka ističe da njegova potvrda nije upitna.

Većina se pita od koga bi trebalo štititi europski način života s obzirom na to da je u taj resor uključeno pitanje migracija. Naziv resora za zaštitu europskog načina života podržava EPP i blago euroskeptična skupina europskih konzervativaca i reformista (ECR). Na brojne upite bi li on promijenio naziv svoga resora, Schinas je čvrsto branio taj naziv.

Schinas je svoje završno obraćanje u četvrtak navečer pogledavši u sat započeo s rečenicom “već je dosta kasno”. Predsjedatelj Odbora je na to rekao da “raditi do kasno definitivno nije u skladu s europskim načinom života”, prenosi Glas Istre.

Idući tjedan

Dvoje kandidata blokirano je i prije nego što su dobili priliku da budu saslušani.

Odbor za pravne poslove zaključio je da su Mađar Laszlo Troscsanyi, predložen za povjerenika za proširenje i rumunjska socijaldemokratkinja Rovana Plumb, predložena za povjerenicu za promet, u sukobu interesa.

Novoizabrana predsjednica Komisije Ursula von der Leyen zatražila je od Mađarske i Rumunjske da predlože nove kandidate.

Budimpešta je poslala svog veleposlanik pri EU-u Olivera Varhelyija, a rumunjska socijaldemokratska vlada predložila je državnu tajnicu u ministarstvu vanjskih poslova Gabrielu Ciot, nakon što je Ursula von der Leyen odbila kandidaturu europarlamntarca Dana Nice.

U petak nema saslušanja, a u ponedjeljak su na redu su Čehinja Vera Jourova, predložena za potpredsjednicu za vrijednosti i transparentnost i Španjolac Josep Borrell, kandidat za potpredsjednika za snažniju Europu u svijetu i i visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku.

U utorak su na redu troje izvršnih potpredsjednika: Latvijac Valdis Dombrovskis, kao potpredsjednik za gospodarstvo, Dankinja Margrethe Vestager, izvršna potpredsjednica za digitalna pitanja te tržišno natjecanje te Nizozemac Frans Timmermans, izvršni potpredsjednik za ekološka pitanja.

Sljedeći tjedan se mogu očekivati popravni ispiti za troje kandidata – Sylvie Goularad, Janusza Wojciechowskog i Ylvu Johansson.

Također bi trebala biti jasnija situacija s novopredloženim kandidatima iz Mađarske i Rumunjske.

Konferencija predsjednika parlamentarnih odbora 15. listopada će ocijeniti ishode svih saslušanja i dostaviti svoje zaključke konferenciji predsjednika Europskog parlamenta koju čine predsjednik EP-a i šefovi zastupničkih klubova. Ona donosi konačne procjene i odlučuje koji su kandidati zadovoljili, za koje traže novo saslušanje, a za koje nove alternativne kandidate.

Bude li potreba za dodatnim saslušanjem ili saslušanjem alternativnih kandidata, to će se organizirati 14. i 15. listopada.

Glasovanje o cijeloj EK predviđeno je 23. listopada na plenarnoj sjednici u Strasbourgu i ako sve prođe u redu, nova komisija preuzima dužnost 1. studenoga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.