Pukotine u ‘panzer-koaliciji’: Danska i Nizozemska odbijaju Ukrajini isporučiti tenkove Leopard 2

leopard Njemačka
Foto: iStock

Uloga Njemačke značajno se promijenila u roku od nekoliko tjedana. Dugo je savezna vlada kočila isporuke tenkova – i bila je kritizirana u inozemstvu, poglavito iz Ukrajine i Poljske. Tada je došlo do prekretnice, njemačka vlada je objavila da će formirati veliku europsku koaliciju Leopard 2. Ali u tome postoje duboke pukotine – a pogled na brojeve pokazuje kako Berlin više ne može biti ni blizu stvaranju saveza u razmjerima koji su prvotno namjeravani, piše Zoran Meter za geopolitika.news

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pukotine u “tenkovskom savezu” pomoći za Ukrajinu

Kako navodi njemački medij Die Welt – pozivajući se na odgovor iz vladinih krugova – Nizozemska i Danska neće sudjelovati u takozvanom “tenkovskom savezu” zemalja koje isporučuju modernije modele tenkova Leopard Ukrajini.

Zemlje koje su nekada bile spremne opskrbljivati ​​potpuno su odbile sudjelovanje. Vlade Nizozemske i Danske objavile su da niti jedna zemlja neće isporučivati ​​tenkove Leopard 2.

Kao kompenzaciju za svoje odustajanje, spomenute su zemlje izrazile spremnost sudjelovati u popravku i pripremi borbenih tenkova Leopard 1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovome svakako treba pridodati pristiglu vijest o tome, kako i relativno neutralna Austrija ne želi obučavati ukrajinske vojnike za upravljanje tenkovima Leopard 2. To je izjavila ministrica obrane te zemlje Claudia Tanner. “Svaka zemlja donosi suverene odluke o potpori Ukrajini unutar vlastitog zakona”, kazala je austrijska ministrica obrane.

Još tjedan dana ranije, Austrija i Mađarska objavile su kako Ukrajini više neće isporučivati nikakvo oružje.

Grčka je već prije toga objavila kako ne želi slati svoje Leoparde 2 Kijevu jer ne isključuje eventualni sukob s Turskom kada bi joj ti tenkovi mogli trebati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Austrija odbila obučavati ukrajinsku vojsku za upravljanje tenkovima Leopard 2

Njemačka kritizira nastalu situaciju

Berlin je, najavljujući svoje planove za stvaranje “tenkovskog saveza”, izjavio kako bi Ukrajini mogao isporučiti dvije bojne tenkova Leopard 2, što bi značilo njih oko 60.

Trebalo se raditi o 14 njemačkih, 14 poljskih, 4 kanadska, 3 portugalska i 8 norveških Leoparda 2., kao i tenkova nekih drugih država.

Njemački ministar obrane Boris Pistorius u utorak je kritizirao nastalu situaciju oko isporuka ovih tenkova Kijevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ima li sve ovo što se događa ikakve veze s oštrim ruskim upozorenjem odnosno poslanom notom NATO savezu zbog isporuke oružja Ukrajini – nije poznato. Međutim, poznato je da je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov naglasio kako će svaki teret koji sadrži oružje za Ukrajinu postati legitimna meta za Rusiju, i da su Sjedinjene Države i NATO izravno uključeni u sukob u Ukrajini – ne samo isporukama oružja, već i obukom ukrajinskog vojnog osoblja u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Italiji i drugim zemljama.

(…)

Amerikanci svoje obećane tenkove M-1 Abrams Ukrajini neće isporučiti još mjesecima, možda i ne prije kraja godine, dok druge zemlje koje imaju Leoparde u svojim vojskama još uvijek odugovlače s isporukama Kijevu. „Zato nije čudo da je Berlin pronašao po sebe „kompromisno“ rješenje – umjesto suvremenih Leoparda 2 A6 (kojih namjerava poslati svega 14), za koje je kazao da bi obuka ukrajinskih posada bila duga, Kijevu će poslati oko 170 zastarjelih tenkova Leopard 1, čija je proizvodnja počela davnih 1960-ih a zaustavljena 1985. godine.“

Svoju namjeru slanja 20-ak Leoparda 1 već je najavila i Danska. Osim što su znatno slabijeg oklopa od svog puno poznatijeg istoimenog nasljednika, problem će biti nabaviti i streljivo s obzirom kako Leopard 1 koristi granate od 105mm za razliku od svih drugih suvremenih tenkova koji koriste 120mm granate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko će prije pokrenuti veliku ofenzivu – Rusija ili Ukrajina?

Ovdje treba dodati i slijedeće:

U Ukrajini traje svojevrsna utrka s vremenom: tko će prije pokrenuti veliku ofenzivu – ruska ili ukrajinska vojska – čiji bi ishod mogao prelomiti rat već ove godine, o čemu govore brojni analitičari.

Kijev zato traži žurnu isporuku zapadnih tenkova bez kojih je bilo koja ofenziva teško zamisliva s obzirom na devastirani tenkovski potencijal Ukrajine tijekom dosadašnje faze rata. Ali s Leopardima 1, iako su tehnološki inferiorni suvremenim tenkovima, ako bi ih mogao dobiti veliki broj, stanje bi po nju ipak postalo povoljnije s obzirom na veliku superiornost Rusije u broju tenkova.

Problem s Leopardima 1 je taj što su oni već dugo duboko konzervirani tj. u Njemačkoj, primjerice, nisu u uporabi još od 1985. godine. To znači da je svaki taj tenk potrebno doslovno rastaviti na dijelove radi dekonzervacije i ponovo ga sastavljati. Za to je potrebno vrijeme kojeg Kijev nema previše.

Stoga i nije čudo da njemačka vlada, makar i tiho, iskazuje nezadovoljstvo odnosom saveznika na ono što je već ranije dogovoreno. Ali, kako je kancelar Olaf Scholz nedavno naglasio da Njemačka nije i ne želi biti sudionik ukrajinskog rata – možda Berlinu u konačnici i ide u prilog opcija da najsuvremeniji njemački tenkovi masovno ne kreću za Ukrajinu – uzimajući u obzir i spomenuta oštra upozorenja ruskog državnog vrha, ali i neugodne povijesne konotacije vezane uz Drugi svjetski rat i čuveni Istočni front.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.