Sukob na Bliskom istoku i dalje izaziva velike podjele i rasprave kako na ulici tako i na najvišim razinama politike. Različiti stavovi između desnice i ljevice nisu ništa neobično. No zanimljivo je da je sukob izazvao podjele unutar same ljevice u Europi.
Najdublje unutarnje podjele koje je otkrio rat možda su one unutar francuske, španjolske i britanske ljevice. U Francuskoj su, na primjer, različita stajališta u vezi s potporom Palestini krajem prošlog mjeseca potaknula raspad ljevičarske koalicije NUPES (New Ecological and Social People’s Union), formirane nakon izbora 2022.
Francuska i Velika Britanije: Nema suglasja među ljevicom
Jasna protuizraelska pozicija koju su zauzeli Jean-Luc Mélenchon i njegova stranka La France Insoumise (LFI), koja veliku potporu crpi od francuske muslimanske zajednice, izazvala je oštre kritike socijalista i komunista. Mélenchonova stranka odbila je osuditi Hamasov napad na Izrael. Zastupnica La France Insoumise Danièle Obono mogla bi se suočiti s kaznenim prijavama zbog “isprike za terorizam” nakon što je nazvala Hamas “pokretom otpora”. Nacionalni tajnik Komunističke partije Fabien Roussel napustio je skupinu, a šef Socijalističke partije Olivier Faure i socijalistički poslanici prekinuli suradnju s koalicijom.
>Macron nema većinu u parlamentu: Hoće li u koaliciju s radikalnom ljevicom ili mainstream desnicom?
S druge strane La Manchea, slične podjele unutar Laburističke stranke Ujedinjenog Kraljevstva. Dok je čelnik stranke Keir Starmer nedvosmisleno osudio napad Hamasa kao “užasan teroristički napad”, drugi, uključujući nekoliko savjetnika muslimanskih laburista, zaprijetili su da će napustiti stranku zbog onoga što vide kao “nedostatak humanosti prema Palestincima”. Starmer se također suočio s javnim pritiskom najviših zastupnika da iznese kritike protiv izraelske vojne operacije u Gazi. No, stranka je i dalje podijeljena oko poziva na prekid vatre.
>Zaoštrava se stanje na njemačkim ulicama, islamistički skupovi s elementima pobune
Španjolska: Podemos uz Hamas
U Španjolskoj, gdje privremeni premijer Pedro Sánchez naporno radi na spajanju nove lijeve koalicije, oštre podjele oko sukoba Izraela i Hamasa također prijete postojećim vezama između ljevice i krajnje ljevice.
>Podemos, inačica Možemo, izgubio izbore i pao u anketama, prije toga rasturio Španjolsku
Sánchezova Socijalistička stranka osudila je Hamasov napad 7. listopada kao “teroristički napad” te poduprla pravo Izraela da se brani. No, visokopozicionirani članovi krajnje ljevičarske stranke Podemos (u Hrvatskoj Možemo) pozvali su da se izraelski premijer Benjamin Netanyahu izvede “pred međunarodni sud za ratne zločine” i tvrde da su izraelske radnje u Gazi jednake “etničkom čišćenju” i “genocidu”. Pro-Hamasova, anti-izraelska retorika koja dolazi od španjolske krajnje ljevice očekivano je izazvala osudu izraelske vlade.
>Geslo ‘Od rijeke do mora’: Što znači i zašto je propalestinski skup u Austriji zabranjen?
U međuvremenu su sve veće podjele i u Europskom parlamentu. Krajem listopada visoki predstavnik Europske unije za vanjske poslove Josep Borrell pozvao je na prekid vatre u Gazi, dok je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen učvrstila svoje proizraelsko stajalište. Mnogi u EU-u pobunili su se i kritizirali von der Leyen zbog takvih stavova, piše The European Conservative.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr