-->
Ponedjeljak, 13 siječnja, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:
MUSK PODRŽAO AfD

Starešina: Što stoji iza otvorene diverzije Elona Muska na njemačke parlamentarne izbore?

Podijeli

Otvorene, pa i uvredljive političke poruke Elona Muska na X-u (bivšem Twitteru) uznemirile su njemački i europski politički i medijski establišment. Nepuna dva mjeseca prije njemačkih parlamentarnih izbora vlasnik X-a, ali i bliski suradnik izabranoga američkog predsjednika Donalda Trumpa, zatvitao je (ili zaiksao) javnu potporu Alternativi za Njemačku (AfD-u), piše Višnja Starešina za Lider.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o stranci nastaloj kao reakcija na centrističku politiku Angele Merkel koju njemačka (a i europska) politička i medijska glavna struja kvalificiraju kao ekstremno desnu, prigovarajući joj da se nedovoljno distancira od nacizma, a prema geopolitičkoj orijentaciji kao antieuropsku i prorusku stranku s izrazito antiimigrantskim stajalištima. Oko AfD-a su glavnostrujaške stranke napravile ‘sanitarni koridor‘ odbijajući političku suradnju i u Njemačkoj i u Europskom parlamentu. No AfD je zasad, prema predizbornim anketama, s 19 posto potpore druga po snazi stranka na saveznoj razini, iza vodeće koalicije CDU/CSU-a (30 posto).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Starešina: Friedrich Merz jedini je kandidat koji eventualno može postati novi vođa Europe

Transparentniji utjecaj

Efekt svojih poruka na X-u Elon Musk pojačao je autorskom kolumnom u njemačkom konzervativom tjedniku Welt am Sonntag u kojoj zagovara AfD kao jedinu stranku koja može reformirati i spasiti Njemačku, njegov program ocjenjuje politički realnim, ne ekstremnim, a optužbe za pronacističke sklonosti smatra smiješnima argumentirajući da mu je AfD-ovu kancelarsku kandidatkinju Alice Weidel teško zamisliti kao Hitlera. Naime, Weidel je ekonomsko-financijska stručnjakinja s globalnim karijernim iskustvom, a privatno deklarirana lezbijka koja živi u registriranom partnerstvu sa Švicarkinjom podrijetlom sa Šri Lanke i dvoje posvojene djece. U sljedećem koraku Musk je dogovorio s Weidel intervju na svome X-u, koji će voditi osobno. Razgovor koji nestrpljivo iščekuje cijeli europski politički i medijski establišment održat će se u četvrtak, dakle nakon objave ove kolumne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon prvoga šoka izazvanog otvorenom drskošću Muskovih poruka i komunikacijom suprotnom kanonima visoke politike (SPD-ova kancelara Scholza nazvao je ‘budalom‘, a predsjednika Steinmeiera ‘antidemokratskim tiraninom‘) njemački, ali i europski politički establišment našao se pred ozbiljnim pitanjima i izazovima. Jesu li Muskove intervencije pokušaj utjecanja na rezultat izbora u Njemačkoj? Odgovor je: apsolutno jesu. No je li to protuzakonit i jedini pokušaj utjecanja na izbore? Protuzakonit, kako sada stvari stoje, nije. Jer spada u Muskovu slobodu govora.

>Starešina: Trumpova pobjeda otvorila je mogućnost da se Zapad prestane samouništavati

Otkad je izbora, postoje i pokušaji vanjskog utjecanja na rezultate

A sigurno nije ni jedini: otkad je izbora, postoje i pokušaji vanjskog utjecanja na njihove rezultate. Samo, nekad su CIA, KGB i slične službe dizali svoje raširene terenske agenture da ostvare utjecaj, danas se to radi na društvenim mrežama i internetskim platformama, s pomoću algoritama koji bustaju željene političke opcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Musk je u tome samo transparetniji – on osobno staje iza svojih opcija. Sljedeće važno pitanje: može li se na razini EU-a spriječiti ili ograničiti Muska da se njegov X koristi algoritmima za bustanje AfD-a? Europski odgovor: EK će 24. siječnja organizirati okrugli stol na kojem će razmotriti to pitanje! Dakle, mjesec dana prije njemačkih izbora održat će preliminarno, neobvezujuće razmatranje. Toliko o europskoj efikasnosti. No što je s onima koji su anonimno bustali, bustaju i bustat će druge svjetonazorske i političke opcije? To je – netema.

Dva su moguća odgovora

Za odgovor na pitanje tko stoji iza Muskove otvorene diverzije na njemačke parlamentarne izbore nije potrebna osobita ekspertiza. Nova administracija Donalda Trumpa. Uostalom, izabrani potpredsjednik J. D. Vance dao mu je i izravnu potporu. No bez odgovora je i dalje ključno pitanje: što Elon Musk time želi postići? Želi li uistinu, kao produžena ruka Trumpove administracije, AfD-ovom izbornom pobjedom destabilizirati Njemačku, koja je ionako u ekonomskim, političkim i socijalnim problemima?

Ili kao Trumpov savjetnik, ali i zainteresirani poduzetnik u Njemačkoj, želi skinuti stigmu ekstremizma s AfD-a i omogućiti zasad izglednomu budućem kancelaru Friedrichu Merzu da s AfD-om formira vladu s kojom će moći provesti nužne reforme i vratiti vodstvo u EU? Sklonija sam vjerovati u potonju opciju jer SAD-u nije u interesu kaotična Njemačka. U svakom slučaju, ova je Muskova ofenziva najava novoga doba u međunarodnoj politici i komunikaciji. To više nije klasična fuga u diplomatskim rukavicama, već dinamičan, katkad divlji i nepredvidiv rock‘n‘roll vođen mentalitetom poduzetničkog predatora. Vrijeme je da se – oni koji to mogu – prilagode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

>Starešina: Model izbornog programiranja doveden je gotovo do savršenstva

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Lider

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci