Podemos, inačica Možemo, izgubio izbore i pao u anketama, prije toga rasturio Španjolsku

Podemos
Foto: Arhiv / glasnogovornica Podemosa Noelia Vera / EPA

Španjolska stranka kranje ljevice Podemos (Možemo), nakon naglog uspona ubrzano gubi potporu, a zajedno s koalicijskim partnerom, vladajućim socijalistima, doživjela je težak poraz na lokalnim izborima nakon čega su najavljeni izvanredni parlamentarni izbori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik španjolske vlade, socijalist Pedro Sánchez nakon poraza stranaka vladajuće koalicije na lokalnim izborima 28. svibnja najavio je prijevremene parlamentarne izbore u srpnju.

Pučka stranka snažno napredovala PSOE i Podemos doživjeli težak poraz

Sánchezova stranka PSOE (Partido Socialista Obrero Español – Španjolska socijalistička radnička stranka) i njezin koalicijski partner Podemos zabilježili su veliki gubitak glasova u španjolskim regijama i gradovima, dok je konzervativna Pučka stranka (Partido Popular – PP) doživjela uspon i prestigla PSOE po broju dobivenih glasova. PP je uz to preuzeo vlast u nekim važnim gradovima, među kojima su i dosadašnja uporišta socijalista. Sánchez je na to najavio raspuštanje parlamenta i izvanredne izbore 27. srpnja. Na njima će se birati svih 350 članova zastupničkog doma i 208 od ukupno 265 članova senata.

>Konzervativci pobijedili na izborima u Madridu, lider krajnje lijevog Podemosa dao ostavku

Sánchezova vlada, koja nije imala stalnu većinu u parlamentu nego je bila ovisna o povremenoj potpori manjih stranaka, pati od nestabilnosti i zbog neprestanih teških sukoba unutar koalicije u kojoj je važnu ulogu igrao Podemos.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema najnovijim anketama, PSOE i Podemos zajednički bi osvojili nešto više od 30 posto glasova, što je nedovoljno za formiranje vlade. Toliko glasova PP bi dobio sam, a uz podršku krajnje desne stranke Vox, koja također bilježi snažan rast potpore, mogla bi osnovati vladu.

Podemos kao motor pobjede – i poraza

Kranje lijevi Podemos, koji je omogućio lijevu vladu i pokazao se kao motor španjolske ljevice, sada je je glavni čimbenik u općem slabljenju lijeve opcije. Podemos je lijevo-populistički pokret osnovan početkom 2014., zapravo je formalni nasljednik masovnog pokreta koji je nastao kao reakcija na tešku financijsku i socijalnu krizu u Španjolskoj početkom stoljeća. Njegova glavna obilježja bila su populizam, socijalizam s marksističkim natruhama i bazična demokracija.

>Psihijatri zgroženi: Španjolski će maloljetnici moći ‘mijenjati spol’ bez pristanka roditelja?

Oduševljenje dijela španjolskog društva pojavom Podemosa odrazilo se i na slijedećim parlamentarnim izborima, na kojima je osvojio 35 od ukupno 350 mandata.
Zanos Podemosom bio je velik, kad se gledaju izborni rezultati i dojam u javnosti. Podemos je uspješno okupljao one koji su u tom trenutku bili najudaljeniji od politike, građane koji tradicionalno nisu izlazili na izbore, mlade, nezaposlene i aktiviste protiv sustava. Njegovi izborni rezultati bili su u snažnoj korelaciji sa stanjem nezaposlenosti, što je nezaposlenost u nekoj izbornoj jedinici bila veća, to je više glasova pripalo Podemosu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podemos pripada trendu jačanja krajnje ljevice koji je zahvatio brojne zapadne države. Riječ je o okupljanju radikalnih lijevih snaga, koje ranije nisu bile politički organizirane i pokušaju stvaranja novih političkih odnosa, uključujući promjene ne samo u politici, nego i u društvu uopće.

Možemo na španjolski način

“Podemos” na hrvatskom znači “možemo” i već je u tome vidljiva poveznica s istoimenom političkom platformom u Hrvatskoj, koja s Podemosom dijeli ne samo naziv, nego i političke prioritete, sadržaje i metode. Ta istovjetnost uključuje i uskličnik uz naziv stranke, čime se naglašava agresivno nastojanje intervencije u političke i društvene strukture.

Pojam “možemo” javlja se i u nekim sličnim političkim pokretima u Europi, a baštinjen je iz svojedobnog izbornog gesla američkog predsjednika Baracka Obame “yes, we can!”. Uključujući i uskličnik. Podemos je član međunarodne zajednice krajnje lijevih stranaka i pokreta bliskih idejama marksizma, komunizma i antikapitalizma, okupljenih pod francuskim nazivom “Maintenant le Peuple!” (Sad narod!), naravno s uskličnikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Španjolska dekriminalizirala spolne odnose sa životinjama

Ideologija tih stranaka očituje se u njihovim metodama iskorištavanja struktura postojećeg političkog sustava za promjene sustava, s ciljem promjene samog društva, njegovih struktura, prioriteta i vrijednosti.

Koliko god takve stranke bile radikalne u svojim ciljevima i samom nastupu, odlikuje ih pragmatičnost u suradnji s drugima, uključujući i promjene političkih partnera. Podemos i Sad narod od početka su ostvarili usku suradnju sa sličnim snagama u drugim državama uključujući i grčku Syrizu i talijanski pokret Pet zvjezdica, u Europskom parlamentu pripadaju klubu zastupnika ljevice, ali im nije strana ni suradnja s ideološki dijametralno suprotnim snagama, primjerice s francuskom Nacionalnom frontom Marianne Le Pen.

Izborni rezultati kao odraz stanja u društvu

Na izborima za Europski parlament 2014., Podemos se odmah nakon osnivanja izborio za pet zastupničkih mjesta. Na parlamentarnim izborima u Španjolskoj krajem 2015. s 20,7 postali su treća snaga u parlamentu, utjecaj koji su zadržali i na izborima 2016. Na izborima 2019. izborni savez Unidos Podemos dobio je manju potporu i pao na četvrto mjesto po snazi, ali je s dva ministra imao utjecaj u vladajućoj koaliciji.

Prioriteti Podemosa kao dijela vlasti bili su antikapitalistička politika, socijalna pitanja, borba protiv sustava, pravo na pobačaj, zahtjev da Španjolska iziđe iz NATO-a i podrška regionalnim pokretima, uključujući i pokret za neovisnošću Katalonije.
Jedan od glavnih motiva okupljanja Podemosa iz njegovih početaka, borba protiv zaduženosti, nije se ostvario. U mjestima gdje su preuzeli vlast zaduženost još više raste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudjelovanje u vlasti nije samo ostvarivanje ideja, nego nosi odgovornost

No sudjelovanje u vlasti, koliko god nekoj političkoj snazi omogućavala provedbu vlastitih ideja, nužno sa sobom povlači i odgovornost i izloženost ocjenama javnosti i birača. Uspjeh u provedbi vlastitih ciljeva ne znači uspjeh u omogućavanju općeg blagostanja, štoviše, to dvoje često su u uzajamnoj opreci. Podemos, kao i slični pokreti u drugim državama, svojim agresivnim nastupom nastoji nametnuti društvu vlastite ideje i prioritete i ostvariti prednosti za svoje članove i simpatizere. S općim blagostanjem to nema nikakve veze, a to su u posljednje vrijeme prepoznali i španjolski birači.

>Nakon šokantne izjave španjolske ministrice, prisjetimo se kako je 2013. počela kampanja puzajuće legalizacije pedofilije

Populizam koji odlikuje i Podemos na kraju se vraća kao bumerang, a mnoštvo i šarenilo ideja kojima je okupio članove i simpatizere u realnim oklnostima pokazuje se kao pretežak zalogaj. Posljednjih godina djelovanje Podemosa obilježavaju teški unutarnji sukobi, koji su se prenijeli i na vladajuću koaliciju.

Pučka stranka na izborima je pretekla ljevicu i ponovno postala najjača politička snaga u Španjolskoj. PP je u lokalnim parlamentima ostvario rezultat od 31 posto i osvojio većinu u sedam od dvanaest regionalnih parlamenata. Uz to, sada kontrolira 30 od 52 regionalne metropole.

Socijalistički PSOE spao je na 28 posto potpore birača, a vlada još samo u četiri regije.
Desničarski Vox istodobno je postao treća po snazi stranka u Španjolskoj i došao u poziciju gdje bi mogao postati odlučujući čimbenik u formiranju vlade na nacionalnoj razini.

“Možemo!” – ili ipak “ne možemo”?

Podemos je ostao bez zastupnika u pet od deset regija u kojima ih je ukupno imao, izgubio je ukupno više od dvije trećine zastupnika, s 47 spao je na 14 njih, nestao je u Madridu koji je bio njegovo najveće uporište. Podemosovi prioriteti, a među glavnima to su promicanje rodne ideologije i omogućavanje pobačaja, nakon početnog oduševljenja u javnosti pokazali su se nepopularnima. Podemos je inače bio vrlo popularan na društvenim mrežama, praktički je vladao njima, što je odavalo dojam vrlo snažne političke snage.

Međutim, nakon najnovijih izbora, politički promatrači u Španjolskoj gotovo i ne spominju Podemos kao relevantnog čimbenika, kažu da u ovom trenutku nema smisla o njemu ni govoriti. Politički poklič “možemo!” (Podemos!) u Španjolskoj se zasad pretvorio u zaključak “ne možemo”. Bez uskličnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.