Suze svetog Lovre spektakularni su meteorološki fenomen koji se javlja svake godine tijekom kolovoza. Ovaj nebeski događaj dobio je naziv prema svetom Lovri, svecu kojeg katolička crkva slavi 10. kolovoza, otprilike u vrijeme kada je meteorski roj najintenzivniji. Suze sv. Lovre najbolje će se vidjeti u noći s 11. na 12. kolovoza i s 12. na 13. kolovoza.
Suze svetog Lovre poznate su još i kao Perzeidi. Jedan su od najpoznatijih i najbogatijih meteorskih rojeva, a potječu iz ostataka kometa Swift-Tuttle. Svake godine, Zemlja prolazi kroz oblak svemirskih ostataka koje je komet ostavio za sobom, a sitni komadići prašine i leda ulaze u Zemljinu atmosferu velikom brzinom, često dosežući i do 60 kilometara u sekundi. Kada uđu u atmosferu, trenje uzrokuje njihovo izgaranje, što stvara svijetle tragove na noćnom nebu koje nazivamo meteorima.
Mogu se vidjeti sa svih mjesta na Zemlji
Vrhunac Perzeida obično se događa između 11. i 13. kolovoza, kada je broj vidljivih meteora najveći, a u idealnim uvjetima moguće je vidjeti i do 100 meteora na sat. Tako će u noći s 11. na 12. kolovoza i s 12. na 13. kolovoza od 23 sata do jutra bit će najbolji uvjeti za promatranje suza sv. Lovre.
>Sveti Lovro – što niste znali o popularnom svecu cijeloga svijeta?
Ovaj prirodni svjetlosni spektakl posebno je atraktivan jer se meteori mogu vidjeti sa svih mjesta na Zemlji, ali su najbolje vidljivi u područjima s minimalnim svjetlosnim zagađenjem.
Posebnost Suza svetog Lovre leži u njihovoj dugoj povijesti promatranja. Ovaj meteorološki fenomen zabilježen je u povijesnim tekstovima još od antike, a starim Rimljanima bio je poznat kao ‘suzne noći’. U narodu se vjerovalo da meteori predstavljaju suze svetog Lovre koje padaju na Zemlju, te se često povezivao s legendom o njegovom mučeništvu
Promatranje ovog nebeskog događaja ne zahtijeva nikakvu posebnu opremu. Dovoljno je pronaći mračno mjesto daleko od gradske rasvjete, leći na tlo i pogledati prema nebu. Perzeidi svoj naziv duguju sazviježđu Perzej, iz kojeg se čini da izlaze, iako meteori mogu biti vidljivi u bilo kojem dijelu neba, prenosi Večernji list.