Skretanje u desno u srcu Europske unije: Predsjednik belgijske vlade dao ostavku

belgijski
Foto: FaH

Predsjednik belgijske vlade, liberal Alexander De Croo najavio je ostavku nakon teškog poraza na izborima u nedjelju, na kojima su pobjedu odnijele desne stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Belgijci su u nedjelju birali na trima izborima, osim za zastupnike u Europskom parlamentu birali su i novi belgijski parlament i članove regionalnih predstavništava.

Liberalna stranka predsjednika vlade Alexandera De Crooa dobila je manje od 7 posto glasova. Oko 8 milijuna Belgijaca imalo je prigodu birati zastupnike u nacionalnom, europskom i lokalnim parlamentima u takozvanu superizbornu nedjelju.

Belgijske birače zakon obvezuje na izlazak na izbore, birači već od 16 godina

U Belgiji je izlazak na izbore obveza, što znači da se neizlazak novčano kažnjava. Posebnost Belgije i u tome je što ona spada u nekolicinu zemalja u kojoj pravo izbora imaju osobe s navršenih 16 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Parlamentarni izbori u Belgiji: uspon desnice u Flandriji, pobjeda ljevice u frankofonom dijelu zemlje

Belgija je posebna po mnogo čemu, a to vrijedi i za administrativnu strukturu države.
U Belgiji postoji dvostruka administrativna podjela. Država se sastoji od tri regije, a istodobno unutar nje djeluju tri zajednice s posebnim ovlastima.

Teritorijalne jedinice su Flamanska i Valonska regija i Regija Bruxelles – glavni grad. Uz to, postoje i tri zajednice koje su nadležne za kulturu, obrazovanje i dijelom za obiteljsku, zdravstvenu i socijalnu politiku.

Sve regije i zajednice imaju svoje vlastite parlamente, s tim da su Flamanska regija i Flamanska zajednica spojile svoje ovlasti, te stoga postoji samo jedan flamanski parlament i flamanska vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki uspjeh desnih flamanskih stranaka

Struktura belgijske države odražava povijesne okolnosti, ali je neprestano i poprište napetosti između flamanskog dijela zemlje, u kojemu je službeni jezik nizozemski i valonskog sa službenim francuskim jezikom.

Stranka Novi flamanski savez polučila je veliku pobjedu osvojivši ukupno 22 posto glasova na nacionalnim parlamentarnim izborima. Slijedi ju stranka Vlaams Belang (u slobodnom prijevodu “Flamanska stvar”), koja je dobila 17,5 posto glasova.

Stranke koje ističu flamanske posebnosti time su doživjele veliki uspjeh, ali zbog složenog političkog sustava bit će teško uspostaviti stabilnu i učinkovitu vlast. No vidljiv je nastavak rasta flamanske desnice. Sličan odnos snaga pokazao se i na izborima za Europski parlament u Belgiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Preslagivanje u Europi, desnica u usponu: Ovo je novi omjer snaga

Flamanski predstavnici šire optimizam s obzirom na veliku potporu birača.
“Važno je da Flandrija dobije novi smjer. Belgija je prošlost, Flandrija je budućnost. Flamanski narod treba novu vladu koja je flamanska i desno orijentirana”, izjavio je predsjednik Vlaams Belanga Tom Van Grieken.

Dosadašnji predsjednik vlade De Croo s manje od 7 posto glasova praktički je ostao bez ikakve parlamentarne potpore. Međutim, očito polaže nade u mehanizme političkog sustava koji bi mu omogućili političko preživljavanje.

“Za nas je ovo posebno teška večer. Izgubili smo. Sutra ću odstupiti s mjesta predsjednika vlade“, izjavio je neposredno nakon objave rezultata. “Mi liberali borbeni smo i otporni i uvjeren sam da ćemo opet nastupiti”, dodao je.

Belgija je u posljednje vrijeme suočena s teškim izazovima slabljenja kupovne moći građana, opskrbe energijom a posebice kriminala i problema vezanih s migracijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.