Slovačka još jednom odbacila ratifikaciju Istanbulske konvencije: Prisjetimo se kako je Plenković prevario demokršćanske birače

Foto: Thinkstock, montaža narod.hr

Slovački parlament još jednom je odbacio ratifikaciju Istanbulske konvencije. Od 150 zastupnika čak ih je 101 glasalo za ovu odluku, javlja slovačka Pravda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlament je pozvao slovačku Vladu da ne nastavi s procesom ratifikacije Istanbulske konvencije i da obavijesti Vijeće Europe da Slovačka neće ratificirati Konvenciju.

U raspravi su zastupnici, među ostalim, istaknuli da je Konvencija zbog rodne ideologije u suprotnosti sa slovačkim Ustavom koji propisuje brak kao zajednicu muškarca i žene, a upravo su rodnu ideolologiju označili kao glavni nedostatak Istanbulske konvenicije.

Podsjetimo, u ožujku 2018., zastupnici Europskog parlamenta pozvali su države članice EU koje još nisu ratificirale istanbulsku konvenciju da to učine što je prije moguće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je to učinila već 13. travnja  kada je u Hrvatskom saboru izglasana ratifikacija sa 110 glasova za, 30 protiv i 2 suzdržana glasa. Iz redova HDZ-a za IK je glasovalo 36 zastupnika, protiv je bilo 14 dok su 2 bila suzdržana.

Ovom činu prethodila su dva velika prosvjeda hrvatskih građana koji su se usprotivili uvođenju rodne ideologije kroz ratifikaciju ove Konvencije.

Plenković, unatoč mišljenju građana, ratificirao Konvenciju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kritičari su isticali kako Istanbulska koristi terminologiju koja se ne može protumačiti drukčije nego kao uvođenje rodne ideologije, tj. kako se fluidni pojam roda uvodi umjesto biološki određenog spola, te kako je pravi cilj omogućavanje svakom da se u bilo kojem trenutnu proglasi bilo ženom bilo muškarcem neovisno o činjeničnom stanju, odnosno zaštiti “pravo” na svojevoljni izbor spola u danom trenutku posve neovisan o stvarnom spolu.

Također je često isticano kako Istanbulska konvencija daje ovlasti međunarodnom tijelu “Grevio”, sastavljenom od feministica iz nevladinih udruga iz raznih progresivnih zemalja koje su ratificirale sporazum (Albanija, Turska, Srbija, Crna Gora itd.), ovlasti iznad demokratski biranog nacionalnog parlamenta, što nije samo kršenje suvereniteta nego nedopustivo spajanje države i određene ideologije, odnosno parareligije.

Unatoč jasnom mišljenju građana koji su prosvjedima iskazali da se ne slažu s ratifikacijom Istanbulske konvencije, premijer Andrej Plenković ustrajao je na njezinoj ratfikaciji prikrivajući ovaj čin zabrinutosti zbog nasilja nad ženama. Ovdje valja spomenuti da je Hrvatska uz bok europskim zemaljama s najmanjom stopom nasilja nad ženama u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultat? Pad rejtinga HDZ-a

Forsiranje ratifikacije Istanbulske konvencije odmah se odrazilo na snažnom padu popularnosti HDZ-a kada je 30. travnja, na izvanrednim lokalnim izborima u općini Muć gdje izgubio 60 % dotadašnjih glasova. HDZ je tako na izborima završio četvrti, a ispred njega su se našle 2 nezavisne liste i Hrvatska čista stranka prava.

Pad popularnosti HDZ-a pripisuje se ratificiranju Istanbulske konvencije, ali i kadrovskim promjenama u vrhu stranke gdje su smijenjeni dotadašnji međunarodni i politički tajnik koji su glasovali protiv ratifikacije IK.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.