U memoriji mnogih Španjolaca, unatoč neupitnim zločinima nedemokratskog i reakcionarnog njegovafrancisfrancisco režima, Franco ostaje zaslužan za sprečavanje daljnjeg širenja komunizma i zone utjecaja Sovjetskoga Saveza na južnome kraku Mediterana. Sve to i objašnjava zašto je Francov režim imao savezništvo i potporu SAD-a i Zapada, napisao je dr. Jure Vujić za Maticu Hrvatsku
Španjolska socijalistička vlada kaže da će ekshumirati i premjestiti ostatke španjolskog vođe, diktatora i generala Francisca Franca, privodeći kraju kraju potez koji je izazvao mnoge kritike i pravne bitke, piše Voanews
U izjavi vlada kaže da će posmrtni ostaci biti izvađeni iz grandioznog mauzoleja u kompleksu Valley of Fallen izvan Madrida i premješteni na groblje u blizini glavnog grada gdje obitelj Franco ima kriptu.
Vlada planira helikopterom prevesti ostatke u preko 35 kilometara udaljenosti groblje. Izjavljeno je da će započeti operaciju ekshumacije u 22:30 u četvrtak (08:30 GMT).
U izjavi se kaže da će operacija ekshumacije biti privatna stvar, a samo Francovi rođaci i neki vladini dužnosnici mogu prisustvovati. Mediji će moći svjedočiti tek izvana.
“U memoriji mnogih Španjolaca, unatoč neupitnim zločinima nedemokratskog i reakcionarnog njegova režima, Franco ostaje zaslužan za sprečavanje daljnjeg širenja komunizma i zone utjecaja Sovjetskoga Saveza na južnome kraku Mediterana. Sve to i objašnjava zašto je Francov režim imao savezništvo i potporu SAD-a i Zapada”, napisao je dr. Jure Vujić za Maticu Hrvatsku i nastavio: “Inače, američki povjesničar i član Američke akademije znanosti i umjetnosti Stanley Paine, čija su djela bila zabranjena u Francovoj Španjolskoj, iznosi tezu da je španjolska ljevica svjesno isprovocirala vojni puč iz 1936. kako bi pod vodstvom Sovjetskoga Saveza pokrenula političku i socijalnu revoluciju. Payne k tome ističe kako se, za razliku od španjolske desnice, tamošnja ljevica nije nikada ispričala za zločine koje je počinila u Građanskome ratu te priznala izravnu odgovornost za pokretanje toga rata, premda je bila na vlasti u više navrata. Prema mišljenju analitičara Joséa Marije Ballestera, odluka socijalističkoga premijera suprotna je sporazumu o nacionalnom pomirenju koje je uslijedilo 1977. kao prešutni dogovor španjolske ljevice i desnice o „stavljanju pod tepih“ pitanja žrtava i odgovornosti za Građanski rat. Treba napomenuti da za razliku od drugih zemalja, poput Portugala, Grčke ili Čilea, u kojima je ljevica bila aktivna u rušenju dominantnog sustava, španjolska ljevica samo je svjedočila mirnoj demokratskoj tranziciji koja je uslijedila nakon Francove smrti 1975. godine.”
Cijeli osvrt dr. Jure Vujića na Španjolski građanski rat i ulogu Francisca Franca možete pročitati ovdje