Starešina: Budućnost nizozemske kravice pomalo postaje okidač za reviziju zelenih politika u Europi

starešina nizozemske kravice
Foto: Narod.hr, iStock by GettyImages; Fotomontaža: Narod.hr

Nova europska energetska politika mogla bi se početi krojiti na ulicama, na seljacima, kravicama i njihovim ‘pravima‘. I to je, zapravo, častan izlaz za europske (a i globalne) energetske gremije, piše Višnja Starešina u kolumni za Lider koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neizvjesna budućnost nizozemske šarene kravice nije izazvala samo prosvjede i nered na autocestama te nelagodu za vladu umjereno-centralnog i najdugovječnijeg nizozemskog premijera Marka Ruttea. Budućnost nizozemske šarene kravice pomalo postaje okidač za reviziju zelenih politika u Europi, koja nakon ruske agresije na Ukrajinu i posljedične plinske krize postaje nužnost. Zbog te nužde europske države počinju se okretati čak i odavno otpisanim energentima, poput elektrana na ugljen.

> Nizozemska planira klanje 30 milijuna grla stoke zbog ‘klimatske krize’

(…)

No i reaktivacija njemačkih nuklearki samo je pitanje vremena. U međuvremenu, Francuska ne samo da nije odustala od nuklearne energije, nego i dalje jača svoj nuklearni potencijal. Mađarska gradi novu nuklearku. Europski parlament uvrstio je nedavno nuklearnu energiju u zelene energije (eto, odjednom, prema potrebi, dekretom postaje zelena). Hrvatska i Slovenija imaju svoj adut u Krškome i nadam se da neće čekati da Mađarska preuzme regionalno tržište…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okidač za masovne prosvjede

No sve te odluke o reaktivacijama starih izvora energije donose se u uskim krugovima: političkim, energetskim, interesnim… I tko će se sutra sjećati da je danas pročitao vijest kako je reaktivirana neka elektrana na ugljen u Donjoj Saskoj? Manje-više nitko. Ali kad vidite da se zbog budućnosti šarene nizozemske kravice već mjesec dana prosvjeduje u uobičajeno dosadno mirnoj Nizozemskoj!? To jest politički privlačno.

Farmeri na traktorima koji blokiraju autoceste, pale traktorske gume i postavljaju barikade od stajskoga gnojiva – i tako već tjednima. A počelo je nakon što je Rutteova vlada najavila da će do 2030. godine u skladu sa Zelenim planom prepoloviti izlučivanje dušika u atmosferu, i to smanjenjem broja stočnih farmi i uporabe gnojiva. A to će za farmere, prije svega stočare, kako im je sa svojih birokratskih visina poručila Vlada, značiti da trebaju ‘postati održiviji i premjestiti ili ugasiti svoje biznise’.

To je bio okidač za masovne prosvjede farmera. Jer stočarstvo u Nizozemskoj dio je iznimno ozbiljnog agrosektora. Nizozemska, država površinom znatno manja od Hrvatske, koja je svoje obradive površine doslovce otela moru, druga je izvoznica hrane u svjetskim razmjerima! Odmah iza SAD-a. Njezine šarene kravice koje viđate kako pasu na zelenim poljima nisu samo razglednica za turiste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(…)

Gruda koja se kotrlja

I tako smo u dosadno mirnoj i (pre)uređenoj Nizozemskoj dobili grudu koja se kotrlja. Dakako da su nizozemske farmere odmah poduprli najpoznatiji globalni suverenisti: od bivšega američkog predsjednika Donalda Trumpa do neostvarene francuske predsjednice Marine Le Pen, najavljujući kraj ‘zelene tiranije’. Ali priča nizozemske kravice mnogo je šira i veća od pojedinih političkih opcija. Francuski farmeri imaju mnogo veći revolucionarni naboj od nizozemskih i jednostavno se ne može vjerovati da će krizna energetska jesen proći bez njihova bunta.

Nova europska energetska politika mogla bi se početi krojiti na ulicama, na seljacima, kravicama i njihovim ‘pravima’. I to je, zapravo, častan izlaz za europske (a i globalne) energetske gremije. Jer, kako sad priznati da su baš sve činili pogrešno u posljednjih dvadesetak godina, predložiti potpuni zaokret i pritom zadržati vjerodostojnost? Nakon zelene Grete stiže nam nova maskota promjene – šarena kravica, zaključuje Višnja Starešina u kolumni za Lider.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolumnu u cijelosti pročitajte na Lideru.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.