Nedjelja, 26 siječnja, 2025
14.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Stanovi za dugoročni najam u Zagrebu: Šarolika ponuda i visoke cijene

Podijeli

Zemlje razvijenog svijeta posljednjih se godina bore s krizom stanovanja. Prosječne cijene kvadratnog metra nekretnina odletjele su u nebo, dok plaće rastu bitno sporije. Sve to dovodi do toga da građani sve teže dolaze do vlastitog krova nad glavom. Takav trend pogodio je i Hrvatsku, a napose velike gradove i turistička središta. Zbog toga se građani sve više, u nemogućnosti kupnje vlastite nekretnine, privremeno (a neki i trajno) odlučuju na unajmljivanje stanova. I njihova cijena sve je viša, a u nastavku smo istražili cijene najamnina u Zagrebu, u kojem, krajem kolovoza i u rujnu, potražnja tradicionalno raste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U studentskim domovima za studente nema više mjesta, alternativa su unajmljeni stanovi

Rast potražnje u rujnu

Zagreb se tijekom cijele godine suočava s visokom potražnjom građana za stanovima za dugoročni najam. Razlog prvenstveno leži u činjenici da je Zagreb najveće poslovno središte RH u kojem mnogi građani iz ostatka zemlje traže priliku za boljim životom. Ipak, najveći pritisak na tržištu događa se već tradicionalno krajem kolovoza i u rujnu. Razlog leži ponajprije u skorom početku akademske godine te povratku sezonaca u glavni grad iz “toplijih” krajeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosječna cijena najma po kvadratu

Prema izračunu Stanarice, bloga specijaliziranog za teme stanovanja, u Zagrebu tržište najma stanova u 2024. godini bilježi značajne promjene, kako u novogradnji tako i u starogradnji.

Ukupne prosječne cijene najma u 2024. porasle su za 22% u odnosu na prethodnu godinu, dosegnuvši 14 eura po kvadratu mjesečno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U novogradnji, posebno u atraktivnim kvartovima kao što je Donji grad, cijene su dosegle do 22,6 eura po kvadratu, dok su periferne četvrti poput Sesveta ostale znatno pristupačnije s cijenama oko 10,8 eura po kvadratu.

Prosječna cijena najma novogradnje po m² u prva tri mjeseca 2024. iznosila je 15,43 eura.

Stambena kriza u EU eskalira

Cijene na Njuškalu

Analizom ponude na poznatoj tražilici Njuškalo uočili smo da se, suprotno trendovima u nekim zapadnim zemljama, velika većina stanova u Zagrebu iznajmljuje namještena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspon cijena varira ovisno o nizu čimbenika. Najbitniji su kvadratura, lokacija, godina izgradnje, uređenje… Najviše je stanova u cjenovnom rangu od 500 – 800 eura, a oni broje najčešće od 40 – 50 četvornih metara. Za manje od tog iznosa teško ćete, ako baš nemate sreće, iznajmiti iole pristojan stan. Uglavnom su to garsonjere od 15ak kvadrata ili stanovi u suterenu koji nisu pretjerano atraktivni. Cijene većih i bolje opremljenih stanova kreću se od 1000 pa do nekoliko tisuća eura mjesečno.

Stanovi za radnike

Ono što smo uočili, a nikoga ne bi trebalo pretjerano iznenaditi jest velik broj oglasa u kojima se reklamira iznajmljivanje “stanova za radnike”. Takvi stanovi najčešće se iznajmljuju ovisno o broju smještenih radnika, a cijene se kreću od 150 eura po čovjeku naviše. Ovakva vrsta ponude logična je uzimajući u obzir desetke tisuća stranih radnika koji borave u glavnom gradu. Ipak, takva vrsta ponude na koju se iznajmljivači odlučuju zbog bolje zarade smanjuje ponudu stanova za klasični najam te podiže cijene.

Prosječna plaća u Zagrebu

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u Gradu Zagrebu za travanj ove godine iznosila je 1.525, a medijalna 1.277 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Stanovanje – najvažnija sastavnica socijalnog razvoja društva

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci