Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
10.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Stanovanje – najvažnija sastavnica socijalnog razvoja društva

Podijeli

“S obzirom na to da se kvaliteta svake pojedine stambene jedinice, zgrade ili pak naselja u cjelini mora zasnivati na arhitektonskoj vrsnoći, načelima održivosti te kvaliteti izvedbe, stanovanje zahtijeva iznimnu pozornost pri planiranju, projektiranju i gradnji. Stanovanje se općenito smatra najvažnijom sastavnicom socijalnog razvoja društva, a time i gospodarskog napretka“, izjavio je direktor Sektora za graditeljstvo i komunalno gospodarstvo HGK Damir Percel jučer na petom edukacijskom modulu pod nazivom „Stanovanje“, koji je organizirao HGK u suradnji s Radnom skupinom za praćenje implementacije ciljeva iz dokumenta ApolitikA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naime za regulaciju i kontrolu područja stanovanja već dugi niz godina postoji ogroman interes, bez obzira na to je li riječ o pojedincima, poduzetnicima ili predstavnicima državnih institucija”, kazao je Percel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Modulu pet bilo je govora o državnom programu kolektivnog stanovanja te društveno poticanoj stanogradnji i uspješnim primjerima provedbe državnih programa. Također, raspravljalo se o provedbi natječaja i odabira idejnih arhitektonskih rješenja za tipske projekte zamjenskih stambenih zgrada na poplavljenim područjima, programu obnove i saniranja posljedica katastrofe na području Vukovarsko-srijemske županije, a tema je panel-rasprave bila povezanost Apolitike sa stanovanjem, priopćili su iz HGK.

“Iako su mnoga državna tijela i ustanove koje se bave pitanjima stanovanja na međunarodnoj razini, kao i u okviru Europske unije, ponudile tranzicijskim zemljama niz provjereno učinkovitih smjernica u odnosu na pitanja stambene problematike, činjenica je kako i u tim razvijenim zemljama, unatoč vrlo sličnim ciljevima stambene politike, ne postoji jedinstveni pristup u njihovu ostvarivanju”, istaknula je pomoćnica ministrice za graditeljstvo i prostorno uređenje Borka Bobovec, pri čemu je predstavila državni program kolektivnog stanovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Program društveno poticane stanogradnje ponudio je uspješan model koji je tijekom godina provedbe doživio niz korekcija u zakonskoj regulativi i odnosu lokalne zajednice te mogućnostima potencijalnih korisnika tog oblika stambenog zbrinjavanja, pretežno mladih i u ovom slučaju kreditno sposobnih pojedinaca i obitelji“, kazala je Bobovec.

Arhitekt Luka Korlaet predstavio je društveno poticanu gradnju na primjeru četiri stambene zone u Zagrebu – Dugave, Jarun, Sopnica-Jelkovec i Špansko-Oranice te je istaknuo kako kultura građenja stambenih zgrada zauzima najveći udio u izgrađenom fondu, s obzirom na to da stanari u njima provode najviše vremena te bi im shodno tome trebalo pridavati adekvatni značaj.

Ružica Mandić iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja govorila je o programu obnove i saniranja posljedica katastrofe na području Vukovarsko-srijemske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Nakon poplava, stanovnici tih područja morali su se iseliti iz svojih domova, većinom ruralna domaćinstva koja osim zgrade za stanovanje imaju i pomoćne zgrade, da bi se ubrzala sanacija poplavljenih kuća. Zakon o saniranju posljedica katastrofe na području Vukovarsko-srijemske županije donesen je za manje od mjesec dana s ciljem stvaranja uvjeta za uspostavu normalnog života na području zahvaćenom katastrofalnim poplavama. Prema posljednjem je popisu završeno građenje 420 kuća, a uklonjeno je 260 kuća od 1686 donesenih odluka“, rekla je Mandić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: HGK

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci