Nizozemska planira klanje 30 milijuna grla stoke zbog ‘klimatske krize’

stoka krave
Foto: Thinkstock

U cilju smanjenja industrijske poljoprivrede poduzimaju se različite aktivnosti u kojima Nizozemska prednjači. Kako piše Green Me, to će se postići klanjem viška stoke, što je 30 posto od ukupnog broja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova zemlja ima površinu od 41.000 km², a od toga je jedna petina pod vodom. I pored toga ima najveću brojnost stočnog fonda u EU-u po površini. Broj stoke koju uzgajaju je 4 milijuna goveda, 13 milijuna svinja, 104 milijuna peradi, što je čini najvećim europskim izvoznikom mesa. Kako bi se smanjile emisije dušika, na nekim područjima i do 70 posto, neophodno je smanjiti njihovu brojnost.

>Prof. Vrček: Što povezuje pandemiju i klimatski poremećaj?

Na klimatske promjene, tvrde, najviše utječu intenzivne farme s velikim brojem grla. S jedne je strane ogromna zarada i proizvodnja hrane za milijarde ljudi. Na drugoj su ogroman utjecaj farmi na životnu sredinu.

Veliki je broj životinja na farmama, a izbor da se krene u smanjenje njihova broja da bi se smanjio utjecaj intenzivnog uzgoja na životnu sredinu, ima za posljedicu klanje 30 milijuna grla do 2030. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agenda 2030. i ciljevi održivog razvoja

Vlada ima fond od 25 milijardi eura kako bi “uvjerila” poljoprivrednike da smanje brojnost stoke ili da u potpunosti odustanu od uzgajanja.

Kako bi se to ostvarilo, procjenjuje se da bi oko 11.200 poljoprivrednika trebalo zatvoriti svoje farme, a 17.600 smanjilo bi broj životinja na imanjima. Zbog tih vladinih planova, poljoprivrednici su od lipnja na ulicama širom zemlje.

Ocijenjeni su najvećim prosvjedima u povijesti države, a zabilježeno je i nekoliko eskalacija, kada je dolazilo do sukoba demonstranata i policije. U jednom navratu tijela reda su čak posegnula i za oružjem, kada je pucano u smjeru traktora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, te “klimatske ciljeve” osmislio je UN koji ih promovira kroz dokument “Agenda 2030.” i tzv. “ciljeve održivog razvoja” koje promoviraju EU, Svjetski ekonomski forum i gotovo sve multinacionalne korporacije diljem svijeta. Ciljeve održivog razvoja također podržavaju gotovo sve stranke desnog i lijevog centra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.