Što je Macron prodao Srbima 2019. godine?

Macron
Foto: fah

Francuski predsjednik Emmanuel Macron posjetio je Srbiju još 2019. godine. Dok su Srbija i Crna Gora otvorile pregovore o pristupanju EU s Bruxellesom, ostatak regije bio je kao i uvijek udaljen od EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuska je jedna od država članica koje su najviše oklijevale otvaranju pristupnih pregovora za  Sjevernu Makedoniju i Albaniju. Što se Kosova tiče, Francuska se čak protivila slobodnijem sustavu viza, pravo koje je EU već proširila na ostatak Balkana.
Očekivano, Macronov posjet Beogradu je privukao značajnu pozornost, a srpski mediji prenosili su uživo iz minute u minutu. Mnogi su tvrdili da Macronovo putovanje označava “povratak Francuske na Balkan”. Posjet je bio pun simbolike Prvog svjetskog rata i obilježio je stogodišnjicu primirja.

> Ovako je Macron na srpskom govorio u Beogradu 2019. godine

Godinu ranije, na obilježavanju završetka Prvog svjetskog rata u Parizu, kosovski predsjednik Hashim Thaci postavljen je na prve tribine, odmah iza čelnika Francuske, Njemačke, Rusije i Sjedinjenih Država, što je ozlojedilo Srbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjesecima kasnije, kada je katedrala Notre-Dame bila u plamenu, srpski su tabloidi proglasili to “Božjom kaznom”.

Nabava raketnog sustava

Macron je očito želio izliječiti te napetosti tijekom svog posjeta Srbiji, jer se u govoru prisjetio srpskih žrtava tijekom Prvog svjetskog rata. No, prvenstveni razlog posjeta bilo je potpisivanje 22 sporazuma iz različitih područja, među kojima se pet odnosi na naoružanje i vojnu opremu. Među njima je i ugovor s europskom multinacionalnom kompanijom MBDA o isporuci lakih prijenosnih raketnih sustava Mistral.

Kupnja Mistrala prva je nabava raketnog sustava protuzračne obrane koju je Vojska Srbije isposlovala nakon 25 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mistral je infracrveno navođeni zemlja-zrak projektil proizveden u europskoj multinacionalnoj kompaniji MBDA, u koju su uključene Francuska, Njemačka, Velika Britanija i Italija. Sjedište kompanije je u Parizu. Proizvodnja lakog sustava započela je 1988. godine, a ime je dobio po sjeverozapadnom vjetru koji puše u Provansi. Mistral trenutno koriste vojske 27 zemalja, a dosad je prodano više od 20.000 projektila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.