Četvrtak, 23 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Strani ratni reporteri osudili dodjelu Nobelove nagrade književniku koji podržava velikosrpstvo: ‘Vidjeli smo zločine koje on pokušava umanjiti svojim pisanjem’

Podijeli

Nakon što je austrijskom piscu Peteru Handkeu u utorak švedski kralj Gustav uručio Nobelovu nagradu za književnost situacija se ne smiruje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nobelove nagrade tradicionalno uručene u Stockholmu: Hrvatski veleposlanik bojkotirao dodjelu zbog nagrade Handkeu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska, BiH, Kosovo, Albanija i Turska bojkotiraju dodjelu Nobelove nagrade: Handke je podržavao velikosrpstvo i Miloševića

(VIDEO) Handke opravdava svoje simpatije za Miloševića: Velikosrpsku agresiju nazvao ‘bratoubilačkim ratom’, a Bošnjake ‘muslimanskim Srbima’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivica Šola: Handke – veliki pisac poznat po apologiji autora genocida i velikosrpskih zločina, zavrjeđuje i Nobela i povlačenja vodokotlića

Naime, odluka da se Nobelova nagrada za književnost dodjeli tom književniku dočekana je s brojnim kritikama jer je poznato da je austrijski književnik podržavao velikosrpskog ratnog zločinca Slobodana Miloševića te da negira genocid u Srebrenici.

Nakon što su počeli prosvjedi zbog odluke da se Handkea nagradi Nobelom, počeli su se oglašavati brojni strani novinari koji su pratili rat u Bosni. Oglašavaju se na Twitteru te u svojim brojnim objavama podsjećaju kako su i oni izvještavali o zvjerskim strahotama kojima su svjedočili dok su izvještavali iz Bosne i Hercegovine tijekom rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz “hashtag” #BosniaWarJournalists opisuju čemu su svjedočili devedesetih godina. Tako je svoju jasnu poruku putem Twittera poslala i urednica na CNN-u Christiane Amanpour napisavši: “Bila sam tamo. Svi znamo tko je kriv”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Izvještavao sam o ratovima u Jugoslaviji te sam vidio monstruozne zločine koji su završili suđenjima za ratne zločine, uključujući i lidere bosanskih Srba – Karadžića i Mladića”, napisao je urednik s BBC-ja Jeremy Bowen, dodavši i link s Međunarodnog suda za ratne zločine na području bivše Jugoslavije na kojem je zapisnik o ratnim zločinima.

Zamjenica direktora Human Rights Watch Laura Pitter također je na Twitteru napisala da ponosno stoji uz bivše ratne novinare u Bosni te protestira protiv Nobelove nagrade.

“Prvo sam tamo bila kao reporter, a nakon toga u službi Human Rights Watch te sam vidjela zločine koje on pokušava umanjiti svojim pisanjem”, poslala je Pitter jasnu poruku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci