Ponedjeljak, 3 veljače, 2025
4.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Ukrajini stiže oružje iz europskih zemalja: Njemačka šalje 400 raketnih bacača

Podijeli

Podijeli

Prema novim informacijama rusko je napredovanje u Ukrajini usporeno. Ukrajinci pružaju žestok otpor, a ruski gubici su sve veći. Ukrajini dolazi i oružje iz europskih zemalja. Danas je objavljeno kako je pomoć u oružju i opremi Ukrajini poslala Francuska, a nedavno je i Njemačka ipak popustila i odlučila Ukrajini iz Nizozemske poslati 400 raketnih bacača (RPG).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas je i Slovenija poručila da je spremna oružjem pomoći ukrajinskim vlastima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki preokret: Njemačka šalje oružje Ukrajini

Njemačka je ovlastila Nizozemsku da Ukrajini pošalje 400 raketnih bacača za pomoć u borbi protiv ruskih osvajača, prema dvojici dužnosnika EU-a – što je označilo nagli pomak u vojnoj politici Berlina usred pritiska saveznika iz EU i NATO-a.

Njemačka se do subote držala dugogodišnje prakse da ne dopušta da se smrtonosno oružje koje je kontrolirala prebaci u zonu sukoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj je stav zbunio neke europske dužnosnike, još više nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio invaziju punog razmjera i pokrenuo raketne napade na Kijev, ukrajinski glavni grad.

Njemačka promjena dolazi u trenutku kada se brojni zapadni saveznici mobiliziraju da Ukrajini pošalju više oružja, streljiva, pa čak i sustava protuzračne obrane dok ruske snage obaraju velike ukrajinske gradove, piše Politico.

Preokret bi mogao značiti brzo povećanje europske vojne pomoći Ukrajini, budući da su veliki dijelovi oružja i streljiva na kontinentu barem djelomično njemačke proizvodnje, što Berlinu daje zakonsku kontrolu nad njihovim prijenosom. Ipak, promjena stava Berlina ne znači nužno da će svi zahtjevi za isporuku oružja biti odobreni, jer se o svakom slučaju odlučuje pojedinačno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije subotnjeg preokreta, visoki ukrajinski dužnosnici tjednima su se gorko žalili na odbijanje Njemačke da dopusti isporuke oružja za jačanje obrane Ukrajine.

Estonija je posebno rekla da želi poslati stare haubice, ali je u tome bila spriječena jer je Njemačka uskratila svoje odobrenje. Estonija je kupila oružje od Finske, koja je dala svoj potpis, ali Njemačka također mora odobriti transfer jer je prvotno prodala haubice Finskoj.

Njemačka se ranije kolebala

Tada su ukrajinski i neki dužnosnici iz zemalja EU izrazili ogorčenje. A kao odgovor, Njemačka je rekla da šalje 5.000 kaciga i poljsku bolnicu u Ukrajinu, što je skroman doprinos koji je bio predmet poruge s obzirom da je Njemačka najveća i najbogatija zemlja EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, spor oko haubica izbio je prije gotovo mjesec dana, a sada kada je ruski predsjednik Vladimir Putin poduzeo invaziju na Ukrajinu, hitna je potreba za opskrbom Kijeva oružjem i streljivom. Ruski tenkovi napredovali su prema ukrajinskom glavnom gradu, koji je također pod vatrom ruskih projektila. Padobranci i druge ruske snage pokušavaju se infiltrirati u grad, a lokalni dužnosnici upozorili su stanovnike da su borbe u tijeku na ulicama. Mnogi su se sklonili u stanice podzemne željeznice.

Njemački otpor trajao je čak i dok su se druge europske zemlje, SAD i NATO posljednjih dana počeli mobilizirati za slanje vojne opreme i oružja u Ukrajinu.

Oružje šalje i Poljska

Poljska je počela slati streljivo kopnom, dok su Estonija i Latvija u petak rekle da počinju kamionima prevoziti gorivo, protuoklopno oružje Javelin i medicinske potrepštine na ukrajinsku granicu radi predaje ukrajinskim snagama. Na drugom mjestu, Češka je rekla da će poslati oružje i streljivo, a Slovačka je rekla da će poslati streljivo, dizel i kerozin.

U subotu je još više zemalja objavilo da će se uključiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemska je priopćila da će u Ukrajinu poslati 200 protuzračnih obrambenih sustava Stinger – često najtraženija vrsta vojne pomoći među ukrajinskim vojnicima i dužnosnicima (osim zapadnih sila koje šalju svoje zrakoplove i snage u borbu s Ukrajinom). A Belgija je najavila da će Ukrajini isporučiti 2000 strojnica i 3800 tona goriva.

S druge strane Atlantika, Sjedinjene Države su u subotu također povećale svoju tekuću vojnu pomoć Ukrajini, odobrivši do 350 milijuna dolara za pomoć u jačanju ukrajinske obrane, financiranje koje će uključivati ​​”daljnju smrtonosnu obrambenu pomoć”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim svog stava o isporukama oružja, Njemačka je također od nekih saveznika kritizirala svoje protivljenje zabrani Rusiji pristup međunarodnom platnom sustavu SWIFT, koji europske zemlje posebno koriste za kupnju energije od Rusije. Iako je postojao određeni otpor u cijeloj EU takvoj zabrani, oporba se brzo smanjila nakon invazije i pritiska iz Ukrajine.

Komplikacije

U tom širem kontekstu, dužnosnici nekoliko zemalja članica EU izrazili su bijes i nevjericu da je njemačka vlada odugovlačila s davanjem općeg dopuštenja za opskrbu smrtonosnim oružjem i streljivom.

Njemačka je tjednima branila svoju poziciju u sklopu dugogodišnje politike usmjerene na sprječavanje krvoprolića. Njemački dužnosnici također su rekli da je zahtjev Estonije i dalje u razmatranju. No drugi su istaknuli da taj stav znači da se oružje koje se nalazi diljem Europe ne može poslati u Ukrajinu

Iako zakoni mogu biti komplicirani, zemlja proizvođač često zadržava neke zakonske ovlasti nad preprodajama ili donacijama oružja trećim stranama. “Širom Europe postoje oružarnice pune oružja”, rekao je jedan dužnosnik iz zemlje zapadne EU.

Ograničenja se često odnose i na zajednički proizveden ratni materijal, što je posebna komplikacija s obzirom na opsežna francusko-njemačka partnerstva u obrambenom sektoru.

“Problem u Europi je što dosta toga isporučuju njemački proizvođači, a Njemačka za sada uskraćuje suglasnost”, rekao je dužnosnik. “To trenutačno ograničava dostupne trgovine u Europi.”

“Vrijeme je da pomognemo koliko možemo”

Njemačka je u petak još uvijek stajala pri svom početnom oklijevanju. Glavni glasnogovornik njemačke vlade Steffen Hebestreit rekao je da njegova zemlja nije prilagodila ovu politiku kao odgovor na izbijanje rata, niti napad na ukrajinski glavni grad. “Mislim da su savezni ministar vanjskih poslova i također kancelarka jučer jasno dali do znanja da se stav njemačke vlade o tome nije promijenio zbog zakonskih propisa koji postoje”, rekao je Hebestreit.

Njemački dužnosnik dodao je da je netočno reći da Berlin išta blokira jer nisu primljeni daljnji zahtjevi. Druge su zemlje osporile tu tvrdnju.

Visoki srednjoeuropski dužnosnik inzistirao je na tome da Europa sada mora krenuti. “Sada je vrijeme da pomognemo koliko možemo”, rekao je dužnosnik. “Ima ljudi koji umiru i [bit će ih] još ako ne učinimo ono što je minimum”, rekao je dužnosnik, dodajući: “To je pitanje opstanka Ukrajine.”

I Francuska poslala oružje

Francuska šalje oružje u Ukrajinu.

Oružje i oprema na putu su iz Francuske u Ukrajinu.

Predsjednik Zelenski objavio je na Twitteru da je u subotu rano ujutro razgovarao s francuskim predsjednikom Macronom kada je “počeo novi dan na diplomatskoj bojišnici”.

“Antiratna koalicija djeluje!” Zelenski je tvitao.

Macron je u subotu objavio video na kojem izjavljuje: “Rat će trajati – moramo se pripremiti za njega!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/politico.eu

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci