U ponedjeljak se u središtu Ljubljane dogodio incident u kojem je skupina djevojaka nasilno nasrnula na instalaciju nevladine pro-life organizacije koja je na Trg Republike postavila zastavice koje su predstavljale pobačenu djecu. Među aktivisticama je bila i sada već bivša članica Predsjedničkog savjetovališta za mlade Republike Slovenije Sara Štiglic, a što je izazvalo burne reakcije.
Srušeno je više od 190 zastava koje su postavljene u znak sjećanja na 190 razreda pobačene djece. Zastavice su postavili organizatori Hoda za život koji će se u subotu, 7. listopada održati u Ljubljani u parku Zvezda.
>Ženska mreža Hrvatske traži smjenu Stiera jer je sudjelovao na Hodu za život, a evo kako to objašnjavaju
>Trebamo li biti iznenađeni? Ivana Bodrožić napala muškarce koji mole krunicu zbog nakane za koju mole
Što znače zastave?
Svaka zastava predstavljala je 20 djece odnosno jedan školski razred nerođene djece koja su umrla zbog pobačaja. Podsjetimo, organizatori su planirali da zastave u znak sjećanja na nerođenu djecu budu izložene cijeli dan, pa tako i tijekom prijema brucoša Sveučilišta u Ljubljani koji je održan u ponedjeljak poslijepodne na obližnjem Kongresnom trgu, no skupina mladih žena je poslijepodne srušila instalaciju i pobacala zastavice na tlo.
”Godišnje se ne rodi oko 4000 slovenske djece, 11 djece dnevno, odnosno pola školskog razreda ili 190 školskih razreda godišnje. U prosjeku, to je oko 3800 abortusa godišnje. Htjeli smo to prikazati na vizualan način”, rekla je voditeljica Hoda za život, Urška Cankar Soares, iznoseći zastrašujuće visoke brojke. Pojasnila je dalje kako su zastavama htjeli odati počast tim životima i poslati vizualnu poruku koja je puno rječitija od natpisa.
>Hod za život Rijeka: Završio je ovogodišnji program, pleše se, pjeva i slavi život
Nerođeno dijete je osoba koja zaslužuje pamćenje
Urška Cankar Soares rekla je da je nerođeno dijete osoba koja zaslužuje pamćenje.
”Životi koji su bili u tijelu majke pravi su ljudski životi i ne želimo ih potpuno zaboraviti i praviti se da nikad nisu postojali”, rekla je voditeljica Hoda za život koji će se održati u subotu, 7. listopada u Ljubljani. Pojasnila je simboliku zastava koje su aktivistice, među kojima je i sada već bivša članica Predsjedničkog savjetovališta za mlade Republike Slovenije Sara Štiglic, uzalud vandalizirale, te odgovorila na kritike Nike Kovač koja tvrdi da se zastavicama provodi “sustavno nasilje”. Urška Cankar Soares smatra da su ljevičarski aktivisti dobro svjesni kakvu moć ima riječ i da je stoga iskorištavaju. Nadalje rekla je kako je Hod za život fokusiran više na pomoć ženama u potrebi, nego na sam zakon o zabrani pobačaja.
”Želimo naglasiti da smo ZA ŽIVOT, da smo za to da se žena poštuje, a žena se poštuje kada se poštuje njeno dijete, jer dijete je njeno dijete, njena krv, njen život koji nosi u sebi. To je poštovanje prema ženama i želimo pomoći ovim ženama u nevolji”, rekla je.
“Ono što možemo učiniti je podići svijest, kao što smo pokušali s ovim zastavama. Pokazati da su ovi životi koji su bili u tijelu majke stvarni ljudski životi i da ih ne želimo jednostavno zaboraviti i pretvarati se kao da nikada nisu postojali. Svaki čovjek zaslužuje barem sjećanje s poštovanjem, grob, što nerođena djeca nisu imala”, zaključuje Urška Cankar Soares.
Predsjednica Republike podržava pobačaj, ali nije protiv prava na slobodu govora i javnog iznošenja drugačijeg mišljenja
Nakon što je u javnost dospjela informacija da je u incident uključena i članica Predsjedničkog savjetovališta za mlade, Sara Štiglic, predsjednica Republike Nataša Pirc Musar razriješila ju je dužnosti te odgovorila i obrazložila svoju odluku. S njom su, kaže predsjednica Republike, obavili razgovor, a Štiglic više nije članica spomenutog povjerenstva.
Vandalizam nad instalacijom izazvao je bijes javnosti i društvenih mreža. Uslijedile su javne kritike Nike Kovač, a oglasila se i Štiglic izjavom da se ne slaže s odlukom o njezinoj smjeni te da će “bez obzira na sve stati na stranu žena”.
Šokirani smo nad dejstvom, da je druga napadalka iz Ljubljane Sara Štiglic, članica Mladinskega posvetovalnega odbora predsednice republike @nmusar. pic.twitter.com/2Tc2GnJnVy
— Libertarec (@Libertarec) October 3, 2023
>Milanović Litre o prosvjedu na Trgu: Njihovo iskrivljeno razumijevanje slobode prelazi u woke totalitarizam
Predsjednica je rekla da svatko ima pravo na slobodu mišljenja i javnog iznošenja istoga te da je nekulturno miješati se i unositi sukob u to. Ona je javno iznijela da podržava pobačaj i aktivizam za ”ženska prava”, ali da to ne može biti razlog za oduzimanje prava na slobodu mišljenja drugima.
”Baš kao i ustavno pravo na pobačaj, moramo zaštititi i ustavno pravo na slobodu izražavanja. Čak i ako se ne slažemo s njima, moramo im dopustiti da kažu svoje mišljenje. Pravo na slobodu izražavanja je temelj svake demokracije. Ako se miješamo u pravo izražavanja na javnim mjestima na način koji uzrokuje sukob , to neće biti dobro za demokraciju”, zaključila je Pirc Musar.
Predsednik vlade ?? dr. Robert Golob: “Postaviti se za temeljne svoboščine, kot je odločanje o rojstvih svojih otrok, je dejanje poguma in odraz razumevanja demokratičnih vrednot v naši družbi. Mladi imajo svoje načine izražanja stališč in prav je, da jih pri tem podpremo.” pic.twitter.com/K9oRKAs4Ex
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) October 5, 2023
Tko su aktivistice koje su srušile zastavice?
Nika Kovač, aktivistica Instituta 8. mart, na FB profilu instituta napisala je da su zastave “pritisak i dio jasne agende” te se požalila da je jedna od djevojaka koje su uklonile zastave s Kongresnog trga čak izgubila mjesto u predsjedničkom savjetodavnom odboru. Spominjala je da se tu radi o tihom i sustavnom nasilju nad ženama, te dodala k tome još i molitvu krunice ispred bolnica kao problem i još jedan oblik nasilja nad ženama.
Odstranjevanje zastavic je odstranjevanje tihega nasilja, ki ženske sili v odločitev glede rojstva otrok.
Razlika je velika.
Vaš zapis pa kaže, da žal tega ne želite razumeti.I8m
(2/2)— Inštitut 8. marec (@8Marec) October 5, 2023
Štiglic aktivno djeluje u okviru pokreta civilnog društva, nevladinih organizacija u područjima zaštite okoliša, feminizma i socijalne pravde, u sklopu kojih sudjeluje u organizaciji događanja, skupova, treninga, aktivističkih kampanja i odnosa s javnošću. Ono što je još zanimljivije jest da je spomenuta Sara Štiglic nedavno osudila nasilje na homoseksualnoj povorci u Mariboru, a mjesec dana kasnije sudjelovala je u sličnom činu.
>Ženska mreža Hrvatske pisala mandataru: Najviše im smeta moguća zabrana pobačaja!
Kršenje ljudskih prava
Pravnik dr. Matej Avbelj rekao je da se ovdje nije radilo o običnom vandalizmu, nego o kršenju ljudskih prava, koja su zaštićena zakonom, te da kazna može biti novčana ili do jedne godine zatvora.
Odvjetnik dr. Andrej Fink napominje da je Slovenija kao pravna država jako oslabljena. ”Ustavna prava su relativizirana zbog dvostrukih kriterija koji se de facto provode. Samo jedan može legitimno protestirati, a drugi ne. Mnogo se govori o ”govoru mržnje”, no što je s “neprijateljskim djelima”, poput rušenja zastava na Kongresnom trgu, koje su postavili branitelji života nerođenih Slovenaca? Vidjet ćemo kako će postupiti policija, ako je uopće bude, i kako će reagirati ostale državne službe koje bi trebale intervenirati u ovakvim situacijama. Ovim se činom osjeća kao da Ustav i njegova prava i jamstva ne postoje ili da postoje samo formalno”, rekao je u razgovoru Fink za Domovinu.