Većina od 250 radikalnih imama u Austriji dolazi iz država bivše Jugoslavije

epa08802977 Aiman Mazyek (L), Chairman of the Central Council of Muslims in Germany (ZMD) prays during an inter religious prayer for the victims of the Vienna terror attack at the Austrian embassy in Berlin, Germany, 06 November 2020. EPA/ALEXANDER BECHER

Ono što bi moglo biti pogubno za Europu je činjenica da je, prema dokumentaciji koju su zaplijenili američki vojnici nakon sloma kalifata i poraza terorističke Islamske države, više od 100.000 maloljetnika registrirano kao operativci ISIL-a, koji su prošli obuku u džihadističkim kampovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema procjenama austrijske obavještajne službe, u Austriji živi oko 250 radikalnih propovjednika i imama, od kojih je većina porijeklom iz zemalja bivše Jugoslavije i Čečenije, koji još propovijedaju radikalni islam prema kojem sve kršćane i neistomišljenike smatraju bogohulnicima i nevjernicima koje treba istrijebiti. Za razliku od Njemačke i Francuske, ali i Nizozemske, koje su krenule u obračun s radikalizmom te zatvarale džamije i islamske centre koji su propagirali islamski radikalizam, Austrija to ranije nije učinila smatrajući to kršenjem ljudskih prava i rušenjem multietničke i multinacionalne države, piše vecernji.hr

Najviše zabrinjavaju činjenice da su svi radikalni islamisti koji su izvršili terorističke napade u zadnje vrijeme mahom mlađe dobi, gotovo jedva da su izašli iz puberteta, nisu došli iz primitivne i zaostale sredine, već žive u europskim metropolama. Ono što bi moglo biti pogubno za Europu je činjenica da je, prema dokumentaciji koju su zaplijenili američki vojnici nakon sloma kalifata i poraza terorističke Islamske države, više od 100.000 maloljetnika registrirano kao operativci ISIL-a, koji su prošli obuku u džihadističkim kampovima.

Većina austrijskih islamista dolazi iz BiH, Makedonije, Kosova i ostalih zemalja bivše Jugoslavije te Čečenije. U srpnju 2016. na Zemaljskom sudu u Grazu nepravomoćno je na 20-godišnju kaznu zatvora osuđen tada 35-godišnji Mirsad Omerović jer je kao propovjednik vrbovao 166 mladih u ISIL-ov džihad u Siriji. Porijeklom iz Sandžaka u Srbiji, Omerović je često boravio u selu Maoča u BiH te ne čudi da je i sam propovijedao vehabističko tumačenje islama, ono na koje se u velikoj mjeri oslanjaju ISIL i Al-Qa’ida. Tajne službe EU uočile su ga još 2011. kad je počeo objavljivati svoje ekstremističke propovijedi na YouTubeu, no uhvaćen je tek krajem 2014. Osim što je regrutirao mlade za popunjavanje ISIL-ovih redova, optužen je i za prikupljanje novca za teroristički pokret i poticanje na ubojstvo i teško nasilje. Mirsad Oremović pod imenom Ebu Tejma djelovao je i na jugu Njemačke i BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“ISIL u svojim propagandnim materijalima često pokazuje da trenira te maloljetnike kako bi postali iduća generacija terorista, što bi u budućnosti za EU moglo predstavljali velik sigurnosni problem”, pisalo je i u godišnjem izvješću Europola. Dok učitelji djecu podučavaju islamu po vehabijskoj ideologiji, pored njih se umjesto knjiga i bilježnica nalaze jurišne puške, koje su često veće nego oni sami. Na pojedinim satovima djeci se na velikom platnu prikazuju snimke i fotografije pokolja s bojišta koje provode džihadisti.

Djeci se savjetuje da trebaju izabrati mjesta najveće koncentracije nevjernika i bogohulnika. Jer što ih više ubiju, dobit će veću nagradu u raju. Na tjelesnom odgoju uče kako izvršiti samoubilački napad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.