Odmah nakon što je poljski Ustavni sud 22. listopada proglasio neustavnom odredbu zakona iz 1993., u više gradova počeli su nasilni prosvjedi.
Videozapisi na društvenim mrežama prikazuju kako prosvjednici koji se zalažu za pobačaj ometaju slavljenje misa. Prosvjednici su ulazili u crkve s transparentima, od kojih su neki prikazivali razapetu trudnicu te su ispisivali grafite po zidovima, npr.: „Pobačaj bez ograničenja“.
Među skandiranim sloganima moglo se čuti: „Ovo je rat!“, i: „Ljudski zakon, a ne crkveni zakon!“ Prosvjednici su se okupili unatoč ograničenju okupljanja više od 5 osoba radi sprječavanja širenja koronavirusa. Aktivisti su poručili da će se prosvjedi nastaviti, prenijela je UCA News.
> Ustavni sud u Poljskoj: Pobačaj bolesnog djeteta nije u skladu s Ustavom!
> (VIDEO) Dr. Željka Markić odgovorila na komentar da je dijete dio ženina tijela
Napadi na crkve i nasilje nad građanima i policijom
Katolička Crkva u Poljskoj i vladajuća stranka Pravo i pravda, koja je 2019. godine ponovno predložila provjeru ustavnosti zakona o pobačaju, izrazile su svoje zadovoljstvo ovom odlukom. S druge strane, u Varšavi i drugim gradovima Poljske oporbene stranke okupile su se na prosvjedima protiv zabrane pobačaja u slučajevima malformacija ili bolesti fetusa, smatrajući da to znači potpunu zabranu pobačaja u Poljskoj, jer će on sada biti dopušten samo kada je u pitanju zločin silovanja ili incesta ili ugroženog života majke.
Katolici okupljeni u “Nacionalnu gardu” (organizaciju koju je stvorio poljski domoljubni pokret namijenjen zaštiti vjernika i crkava od ljevičarske agresije) zajedno s navijačima nogometnih klubova branili su crkvu Svetog Aleksandra na varšavskom trgu od prosvjednika koji su jučer napali crkvu.
Nakon presude poljskog Ustavnog suda kako je eugenički pobačaj nespojiv s ustavom, prosvjedi su postali nasilni u mnogim poljskim gradovima.
Prosvjednici su blokirali ulice, a došlo je do sukoba između prosvjednika i građana koji su u crkvi te poslije između prosvjednika i policije. Prema poljskom portalu ‘Niezalezna’, vjernici u crkvama napadnuti su petardama i bocama, a video snimke prosvjeda i tučnjave izvan crkve proširile su se po društvenim mrežama. Nacionalna garda došla je u obranu crkve i usprotivila se ljevičarskoj agresiji te je došlo do sukoba.
Robert Bąkiewicz, šef Nacionalne garde, objavio je video koji prikazuje napad ljevičarskih aktivista na crkvu Svetog Aleksandra.
“Agresivna ljevica napala je crkvu na Trgu tri križa u Varšavi. Boce se bacaju na nas. Imamo ranjene članove. Policija uopće ne upravlja situacijom. Treba nam pomoć! Molim vas, dođite u crkvu Svetog Aleksandra!”, apelirao je.
Agresywna lewica zaatakowała kościół na Pl. Trzech Krzyży. W #StrażNarodowa rzucane są butelki. Mamy rannych. Policja totalnie sobie nie radzi. Wzywamy pomocy! Chodźcie pod kosciół św Aleksandra! pic.twitter.com/OFcz4qEk7Y
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Robert Bąkiewicz (@RBakiewicz) October 26, 2020
Nakon dolaska policije razdvojili su dvije skupine, no potom su izbili sukobi između policije i prosvjednika, nakon čega je policija bila primorana upotrijebiti suzavac.
Starcie teraz. Cześć narodowców ruszyła w tłum. Policja użyła gazu na plac trzech krzyży @OnetWiadomosci pic.twitter.com/11BoSSBkjI
— Bartek Rumienczyk (@BRumienczyk) October 26, 2020
Nakon što je crkva uspješno obranjena, Robert Bąkiewicz pozdravio je napore okupljenih građana u obrani crkve.
“Zaustavljen je napad ljevičarskih barbara na crkvu Svetog Aleksandra u Varšavi! Nacionalna garda je u odlučujućem trenutku dobila potporu navijača nogometa Legia Varšava”, napisao je.
Szturm lewackich barbarzyńców na kościół św. Aleksandra w Warszawie odparty! W decydującym momencie #StrażNarodowa otrzymały solidne wsparcie ze strony kibiców Legii Warszawa. pic.twitter.com/skmunqf56R
— Robert Bąkiewicz (@RBakiewicz) October 26, 2020
Varšavska policija reagirala je na prozivke zbog korištena suzavca.
“Na fizičke napade na policajce ne može se odgovoriti tapšanjem glavom”, odgovorili su agresivnim prosvjednicima.
Nekoliko ljudi je privedeno, a neki lakše ozlijeđeni.
Predsjednik Duda: “Svako dijete ima pravo na život”
S 11 glasova za i 2 protiv, poljski Ustavni sud presudio je 22. listopada da dobrovoljni prekid trudnoće zbog teških malformacija fetusa krši Ustav. Presuda je uslijedila kao odgovor na žalbu koju je 2019. podnijelo 119 zastupnika, a prema kojoj zakon krši ustavna načela koja štite život svakog pojedinca. Suci su donijeli odluku o protuustavnosti odredbe jer krši tri članka Ustava, između ostalog onaj o pravu na život (čl. 38).
Poljska biskupska konferencija pozdravila je odluku poljskoga Ustavnog suda kojom se jedna od odredbi Zakona o pobačaju koji je na snazi od 1993. godine označila neustavnom. Ostale dvije odredbe – pobačaj dopušten u slučaju silovanja, incesta ili ugroze majčinog zdravlja/života i dalje su na snazi.
Inače, 2019. godine gotovo su svi registrirani pobačaji u Poljskoj učinjeni zbog oštećenja ili bolesti embrija, konkretno 1074 od ukupno 1100, prenosi IKA.
Promjenu zakona podržao je i poljski predsjednik Andrzej Duda koji je više puta rekao da pobačaj zbog tzv. eugeničkih razloga ne treba biti dopušten u Poljskoj.
“Vjerovao sam i vjerujem da svako dijete ima pravo na život.“, kazao je Duda.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.