Višegradska skupina razmišlja o osnivanju posebnog kluba u EU parlamentu

Foto: fah

Nedavno vođena debata između EU i Mađarske glede dijametralno suprotnog pristupa problemu imigranta dovela je političku situaciju u susjednoj zemlji do usijanja. Mađarska vlada, koju zdušno podupiru mađarski građani, jednostavno ne dozvoljava diktiranje bilo kakvih uvjeta iz Bruxellesa. Općenito govoreći, sve istočnopeuropske zemlje pokazuju puno viši stupanj „alergičnosti“ na bilo kakve diktate nego zapadna Europa, prije svega zbog svog negativnog povijesnog iskustva iz nedavne povijesti kada su morali postupati po diktatima Moskve i SSSR-a i bili prisiljeni činiti stvari koje nisu bile u skladu sa njihovom nacionalnom politikom. Zbog toga je javnost bivših komunstičkih zemalja srednje i istočne Europe senzibiliranija po tom pitanju, te uglavnom čvrsto stoji uz svoje nacionalne lidere koji ne žele da se njihove zemlje pretvore u “satelite” slične onakvima iz nedavne povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„80% stanovništva Mađarske odobrava dvostruke prepreke zbog migranata na našoj južnoj granici“, rekao je nedavno Viktor Orban na jednoj televizijskoj emisiji i glede pritisaka EU jasno i nedvosmisleno poručio cijeloj mađarskoj i europskoj javnosti: „Neće proći!“.

Slične reakcije kao i u Mađarskoj bile su i u Slovačkoj koja nastoji voditi suverenističku politiku bez dozvole pretjeranog miješnja Bruxellesa u pitanjima migrantskih kvota. Pitanje migranata je vrlo aktualno i u drugim dvjema članicama Višegradske skupine V4, Poljskoj i Češkoj.

Zbog novonastale političke situacije, pa čak i prijetnji Jean Claude Junckera o isključenju Orbanovog Fidesza iz EPP-a (Europski pučani), poznati publicist Istvan Lovas koji je vrlo blizak vladi, najavio je mogućnost formiranja politčke skupine parlamentarnih klubova članica V4 unutar EU parlamenta. To je rezervni plan B ukoliko stvarno dođeo isključenja Fidesza ili sličnih suverenističkih stranaka iz EPP-a. On smatra da će na taj način biti poptuno uklonjena bitna razlika između liberalnih ili socijal-demokratskih parlamentarnih klubova u odnosu na pučane. U tom slučaju suverenističke stranke iz članica Višegradske skupine V4 ozbiljno razmišljaju o osnivanju vlasite parlamentarne grupacije unutar EU parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.