Subota, siječanj 4, 2025
-2.8 C
Zagreb
Pratite nas:

WS Journal: Zelenskij uoči rata odbio potpisati sporazum o ‘neutralnosti Ukrajine’ na prijedlog kancelara Scholza

Podijeli

Njemački kancelar Scholz bio je, uoči samog rata, posrednik u razgovoru između Moskve i Kijeva. Riječ je bila o potpisivanju “vojne neutralnosti” Ukrajine. Taj dokument su uz predsjednika Zelenskog trebali potpisati predsjednik SAD-a Joe Biden i predsjednik Rusije Vladimir Putin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Wall Street Journal  objavio je da je njemački kancelar Olaf Scholz 19. veljače ove godine nazvao ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. Njihov razgovor trebao je spriječiti rat koji se sada odvija.

Prijedlog Scholza o neutralnosti Ukrajine

Kancelar Scholz je učinio posljednji poticaj za nagodbu između Moskve i Kijeva. Rekao je predsjedniku Zelenskom u Münchenu 19. veljače da bi se Ukrajina trebala odreći svojih NATO težnji. Ukrajina je trebala proglasiti neutralnost kao dio šireg europskog sigurnosnog sporazuma između Zapada i Rusije. Pakt bi potpisali predsjednik Putin i predsjednik Biden, koji bi zajedno jamčili sigurnost Ukrajine.

Scholz je u razgovoru sa Zelenskim rekao da bi bilo dobro da Kijev proglasi neutralnost u sklopu šireg dogovora o europskoj sigurnosti između Zapada i Rusije te je dodao da se moraju odreći aspiracija o ulasku u NATO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zelenskij je rekao da se Putinu ne može vjerovati da će održati takav sporazum i da većina Ukrajinaca želi ući u NATO.

Odgovor predsjednika Ukrajine zabrinuo je njemačke dužnosnike i procijenio da su šanse za mir male.

Suradnici kancelara Scholza vjerovali su da će Putin nastaviti svoj vojni pritisak na ukrajinskim granicama da bi ugušio njezino gospodarstvo, a zatim na kraju krenuti u okupaciju zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije toga, novi njemački kancelar Olaf Scholz, koji je naslijedio dugogodišnju kancelarku Angelu Merkel u prosincu, nije prošao bolje za stolom Vladimira Putina 15. veljače. Putin je otvorio sastanak nizom pritužbi na NATO, pomno navodeći sustave oružja stacionirane u zemljama saveza u blizini Rusije.

Scholz je Putinu tvrdio da međunarodni poredak počiva na priznavanju postojećih granica, bez obzira na to kako i kada su stvorene. Zapad nikada ne bi prihvatio promjene uspostavljenih granica u Europi, upozorio je. Sankcije bi bile brze i oštre, a bliska gospodarska suradnja između Njemačke i Rusije prekinula bi se. Pritisak javnosti na europske čelnike da prekinu sve veze s Rusijom bio bi golem, rekao je  Scholz Putinu.

Putin je tada ponovio svoj prezir prema slabim zapadnim čelnicima koji su podložni pritisku javnosti, piše slobodnadalmacija.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/slobodnadalmacija.hr/Wall Street Journal

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci