Zastupnici EP-a za veća prava radnika i njegovatelja u kućanstvima EU-a

fah

Radnici i njegovatelji u kućanstvima trebaju dobiti službeni status u zakonodavstvima Europske unije, stoji u rezoluciji koju su zastupnici Europskog parlamenta usvojili u četvrtak, priopćeno je iz EP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici su pozvali na profesionalizaciju posla za radnike u kućanstvu i njegovatelje, što podrazumijeva da se radnicima u određenom sektoru priznaju prava u vezi sa zaposlenjem i prava na socijalnu zaštitu, kako bi se stalo na kraj nesigurnom radu na “crno”. Zatražili su i donošenje okvira za priznavanje statusa neprofesionalnim njegovateljima kako bi im se pružila naknada i minimalni standardi socijalne zaštite dok obavljaju poslove u području njege.

Prepoznavanjem rada njegovatelja, koji su većinom migrantskog porijekla, kao “pravog” posla obeshrabrilo bi se njihovo iskorištavanje, trgovina ljudima i prisilan rad, stoji u usvojenoj rezoluciji.

Zastupnici preporučuju i uspostavu jednostavnih modela upravljanja između poslodavca i radnika kako bi se stalo na kraj nesigurnim i neprijavljenim kućanskim poslovima, navodeći primjere uspješnih modela koji su pozitivno utjecali na socijalna i radnička pitanja u tom sektoru, poput „bonova za usluge” koje je uvela Belgija ili „bona za univerzalne usluge” u Francuskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici smatraju da bi radnici u kućanstvu i njegovatelji trebali biti uključeni u sve nacionalne zakone o radu i protiv diskriminacije, te da im treba omogućitii da se učlane u sindikate. Ističu i potrebu da države članice zajamče dostupnu i cjenovno pristupačnu kvalitetnu skrb za djecu, osobe s invaliditetom i starije osobe, čime bi se neslužbeno i nesigurno obavljanje tih poslova svelo na najmanju moguću mjeru. Istovremeno treba raditi na promicanju zapošljavanja u uslugama socijalne skrbi, smatraju zastupnici.

“Radnici i njegovatelji daju nam mogućnost da slijedimo svoju karijeru i uživamo u našem društvenom životu. Mi im s povjerenjem dajemo pristup našim domovima, našoj djeci i našim roditeljima. No, oni su nevidljivi, neprijavljeni, žrtve nesigurnosti i socijalne isključenosti. Također, većina su žene, imaju dugo radno vrijeme, bez slobodnih dana, bez zdravstvenog osiguranja ili mirovinskog plana”, rekla je izvjestiteljica EP-a Kostadinka Kuneva (GUE/NGL, EL), dodavši kako “naše sve starije stanovništvo, kao i činjenica da su žene sve prisutnije na tržištu rada znači da imamo sve veću potrebu za njima”. Usprkos tome, zaključuje Kuneva, države članice im i dalje dopuštaju da rade na “crno”.

Zastupnici su izrazili zabrinutost zbog manjka inspekcija u svrhu nadgledanja, praćenja i nadzora zapošljavanja radnika u kućanstvu i njegovatelja koje provode poduzeća i agencije za zapošljavanje Pozvali su države članice da poduzmu potrebne napore za poboljšanje inspekcija i pronađu inovativne metode nadzora kojima se poštuje privatnost. Samo odgovarajuća inspekcija i kazne mogu zaustaviti trgovinu ljudima i financijsko iskorištavanje domaćih radnika,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Međunarodne organizacije rada u sektoru rada u kućanstvu 2010. godine bilo je zaposleno više od 52 milijuna radnika u cijelom svijetu, te dodatnih 7,4 milijuna radnika u kućanstvu mlađih od 15 godina. Većina radnika u tom sektoru čine žene, koje su na svjetskoj razini 2010. predstavljale 83 posto svjetske radne snage u kućanstvu, dok je u EU-u taj postotak iznosio 88 posto, odnosno 2,5 milijuna žena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.