Malo o povijesti

Zagreb, 02.11.2022. - Svečana proslava 20. godišnjice Hrvatskog društva pisaca gdje su govorili dosadašnji predsjednici Društva Zoran Ferić, Nikola Petković i Velimir Visković, te se prigodno obratio predsjednik RH Zoran Milanović. Na fotografiji Zoran Milanović. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Komentar čitatelja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivana Petrović o Milanovićevim izjavama: Uspoređivati Kosovo i aneksiju Krima, to nikako ne stoji

1) Albanci su starosjedioci ovdje, spominje ih i Biblija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2) Termin Rus’ je istoznačan terminu Ukrajina, a jedna od češćih pogrešaka u hrvatskom jeziku jest poistovjećivanje zemljopisnog termina Rus’ koji predstavlja povijesno ime Ukrajine s pojmom Rusija koji se odnosi na bivše Moskovsko Carstvo. Riječ o dva u suštini posve različita pojma. … Etnonim Rusi treba se odnositi na narod koji je u povijesnim dokumentima da 18. stoljeća pisan imenom Moskoviti odnosno moskovski narod. Državu Kijevsku Rus’ svojatali su i Rusi i Bjelorusi, a Ukrajinci su najveće posljedice za svoj nacionalni identitet trpjeli u sklopu Ruskog Imperija tijekom 18. i 19. stoljeća, kada je ruski car Petar I. odlučio prisvojiti njihovu povijesnu ulogu u stvaranju Kijevske Rus’i i to tako da je proširenu državu – Moskovsko Carstvo – preimenovao u Ruski Imperij. Učinio je to jer se suočio s problemom da je ime Moskovija u europskom miljeu bilo gotovo posve nepoznato te se često doživljavalo kao ime neke azijske države, a time i ujedno i podcjenjivački. ‘Asimilacijskoj politici ruskih careva ukrajinski narod, prethodno bilježen kao Rusini, Ruteni, srednjovjekovni Rusi, ili u jednom od vlastitih regionalnih ili društvenih konteksta, odupirao se tako što je, umjesto svoga izvornog etnonima koji je morao pod prinudom napustiti, počeo koristiti mlađi etnonim: Ukrajinci. Na taj je način sačuvao samobitnost i spasio se od posvemašnje asimilacije kao rusifikacije u moskovskom imperijalnom smislu tog pojma’, objašnjava autor Sergej Burda.

Milanović je zaboravio reći (a možda i ne zna) da je Branislav Nušić, srpski književnik, novinar i diplomat, podrijetlom Cincar, bio srpski vicekonzul i konzul u Prištini. Milanović vjerojatno misli na “Titovo Kosovo”. Ako je želio pričati o otimanju i otetome, mogao je spomenuti Zemun i Boku. Ako i to zna?!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.