Slaven Dobrović, predsjednik Kluba gradskih zastupnika Domovinskog pokreta i Zelene liste u Gradskoj skupštini Grada Zagreba komentirao je za Narod.hr najavu prodaje gradskih plinarskih tvrtki i poručio: Domovinski pokret oštro će se protiviti ovakvom skandaloznom pristupu rješavanja akutnih gradskih problema.
‘Pitanje gradske plinare je još jedan u nizu od pokazatelja neobično slabe kapacitiranosti nove političke opcije na vlasti u Gradu Zagrebu za upravljanje složenim sustavima’, kaže nam Dobrović.
>Možemo prodaje zagrebačku Plinaru; SDP se ne slaže, sindikalist poručuje: To je degutantno!
Podsjetio je da je ‘još uvijek nejasno u kojoj mjeri je nalog o prekidu svih poslovnih aktivnosti u Gradu i gradskim poduzećima, od dolaska na vlast u lipnju 2021. kumovala poslovnom fijasku s kašnjenjem u ugovaranju plina za ovu zimsku sezonu. Jer, poznato je a se još u srpnju i kolovozu, dakle definitivno za ove vlasti mogla ugovoriti isporuka plina po znatno povoljnijim cijenama od onih po kojima je Gradska plinara Zagreb – opskrba kasnije kupovala plin za građane i pritom dospjela u velike gubitke’.
‘Svaljivanje sve krivice na prethodnu gradsku garnituru na vlasti baš i nije uvjerljivo’, poručuje.
‘Građani na vjetrometini globalnog energetskog tržišta’
Naglašava da najavljena prodaja dvije gradske plinarske tvrtke od kojih jedna u velikoj financijskoj krizi, ‘nema ništa od odlika sposobnosti, vizije i strateškog promišljanja, a da ne spominjemo brigu o javnom interesu građana’.
‘Očita je logika da treba iskoristiti gubitke GPZ opskrbe te prodati oba poduzeća što za gradsku vlast u prvom redu znači briga manje u ionako pretrpanom rasporedu za odlučivanje. Građanima pak što bude, na vjetrometini globalnog energetskog tržišta’, naglašava Dobrović.
Pita se pritom kako je moguće da u stručnom timu Možemo nema baš nikog koji bi ukazao da je dugo godina građena, kompleksna plinska infrastruktura od iznimne važnosti te da ovosezonska financijska kriza opskrbnog poduzeća ne smije biti okidač za nepovratni gubitak tako strateški bitne gradske imovine?’
‘Bez nje puno toga nestaje kao alat, od sigurnosti opskrbe, dostupnosti energije građanima pod kontroliranim uvjetima pa do otvaranja plinske mreže zelenoj tranziciji kroz iskorištenje tlaka distribuiranog plina pa i mogućnosti integracije proizvedenog biometana, kada već zelena tranzicija postaje sve važnija tema’, napominje.
Zaključuje da će se Domovinski pokret oštro protiviti ovakvom ‘skandaloznom pristupu rješavanja akutnih gradskih problema’.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr