Dossier Fortenova: Kakve veze s kompanijom imaju famozni ‘šeik’, hrvatski poduzetnici u sjeni i sankcije Rusiji

šeik
Vladimir Putin, Pavao Vujnovac, Krešimir Filipović, Miodrag Borojević, Saif Alketbi; montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Najveća hrvatska kompanija – Fortenova grupa, nekadašnji Agrokor, nalazi se na prekretnici. Komplicirana vlasnička struktura, ona javna, ali i ona u sjeni te sankcije vezane za dio suvlasnika povezanih s ruskim kapitalom, Fortenova Grupu drže u nezavidnoj poziciji. Rezultat toga je i refinanciranje obveznice tj. duga kompanije od 1,1 milijarde eura. Jedan od uvjeta novog financiranja je i prodaja poljoprivrednog sektora Fortenove koja bi trebala započeti do kraja ove godine. U serijalu tekstova raspetljat ćemo vlasničku strukturu Fortenova Grupe, tko su stvarni vlasnici i oni u sjeni, kako sankcije Rusiji utječu na upravljanje ovom kompanijom, kako Fortenova Grupa posluje i što je najvažnije što znači prodaja poljoprivrednog segmenta Fortenove s obzirom na to da ova kompanija prema nekim procjenama čini 25 posto poljoprivredne proizvodnje u zemlji, a tvrtke u sastavu Fortenova Grupe obrađuju oko 32 tisuće hektara državnog poljoprivrednog zemljišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvom nastavku serijala tekstova o najvećoj hrvatskoj kompaniji – Fortenova grupi pojasnili smo tko su vlasnici Fortenova grupe. U ovom vam tekstu pak donosimo podrobnije informacije o pojedinim dioničarima kao i zakulisne igre i zakulisne igrače koji stoje iza nominalnih vlasnika najveće hrvatske kompanije.

Tko su glavni dioničari?

Glavni dioničari su tvrtka iz Dubaija SBK Art koju predstavlja Saif Alketbi kojeg su neki mediji titulirali sa šeik, s 42,51% dionica. Slijedi VTB bank Rusija sa 7,39%, OpenPass (Pavao Vujnovac) s 28,19% dionica te ostali manji dioničari s ukupno 21,9% udjela.

‘Šeik’ kao paravan za ruski kapital

Posljednjih mjeseci najviše bure podiže upravo tzv. šeik Saif Alketbi čija je kupnja 42,51% dionica Fortenova grupe krajem prošle godine iznenadila javnost. Naime, ovaj investitor iz Ujedinjenih arapskih emirata dionice je kupio od ruske državne banke Sberbank.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Ovime započinje razdoblje strateškog ulaganja Saifa Alktbija u Republiku Hrvatsku, a uvjereni smo kako će ovo ulaganje biti iznimno korisno za Fortenova Grupu i hrvatsku ekonomiju”, poručili su povodom zaključenja ove transakcije iz ureda Saifa Alketbija.
Saif Alketbi je iskusan ulagač u private equity te ima značajne investicije u više sektora. Diplomirao je računovodstvo na Sveučilištu Ujedinjenih Arapskih Emirata, a titulu počasnog doktora ekonomije i menadžmenta u vladinim organizacijama dodijelilo mu je Sveučilište humanističkih znanosti i ekonomije u Luganu, Švicarska”, stoji u priopćenju.

No, ova vijest iz studenog 2022. izazvala je sve samo ne oduševljenje uprave Fortenove koja je priopćila kako nije imala nikakva saznanja o prodaji udjela Sberbanke.

Naime, prodaja imovine ruske državne banke u vrijeme ruske invazije na Ukrajinu i snažnih sankcija, nije moguća bez posebnih dozvola tijela nadležnih za provedbu sankcija. Te dozvole nisu uspjeli ishoditi niti raniji potencijalni kupa mađarski Indotek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod sankcijama

Uskoro je, točnije u prosincu 2022. stigao hladan tuš za tvrtku SBK Art iz Dubaija jer je ona poimence to na prijedlog Hrvatske, uvrštena u novi paket sankcija Europske unije Rusiji.

Naime, Hrvatska je dostavila dokaze da je navodna akvizicija SBK Arta, a preko nje i vlasničkog udjela u Fortenova grupi, zapravo pokušaj kršenja režima sankcija koji je na snazi ​​u Europskoj uniji i Velikoj Britaniji.

Iza svega stoje misteriozni hrvatski poduzetnici

Prema dokazima, iza te transakcije stajali su hrvatski državljani s velikim poslovima u Rusiji, koji su realizirali fiktivnu transakciju za koju iz Ujedinjenih Arapskih Emirata nije doznačen nikakav novac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je prema tome, Vijeću EU-a dostavila dokaze da je Sberbank tek fiktivno prodala svoj udio u Fortenova grupi famoznom ‘šeiku’ iz Dubaija i tvrtki ABK Art te ”zadržala efektivnu kontrolu nad SBK ART-om unatoč navodnom prijenosu svojih dionica na poslovnog čovjeka iz Ujedinjenih Arapskih Emirata’.

Prema ovim navodima iz Fortenova grupe, ‘šeik’ je tek dimna zavjesa za nastavak utjecaja Rusa u toj kompaniji i to preko utjecajnih hrvatskih poduzetnika u Rusiji koji su bili posrednici pri ovoj kupnji.

Hrvatski mediji pisali su da je riječ o Krešimiru Filipoviću, malo poznatom rusko-hrvatskom poduzetniku koji je navodno uključen u pola milijarde eura teško preuzimanje udjela Fortenove.

“Balkanski novčanik Vladimira Putina”

Kako je pisao Jutarnji list, Filipović je životni partner najmoćnije moskovske političarke Anastasije Rakove i blizak je Vladimiru Putinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priči o misterioznom ‘šeiku’ koji je uletio u kupnju ogromnog paketa dionica Fortenove, spominje se još jedan hrvatski poduzetnik koji djeluje u Rusiji – Miodrag Borojević.
Filipović i Borojević bili su na pregovorima s Germanom Grefom, šefom ruskog Sberbanka, oligarhom i Putinovim financijskim operativcem, koji je rukovodio dogovorenom transakcijom od 500 milijuna eura Saifa Alketbija za ruski udjel Fortenove od 44 posto.

Filipović je, kako je pisao Jutarnji, većinski vlasnik i direktor moćne ruske građevinske tvrtke Velestroj sa sjedištem u Moskvi, navodno dobro povezan s ruskom vlašću od koje dobiva poslove i, prema pisanju ruskih medija, životni partner Anastasije Rakove, zamjenice moskovskoga gradonačelnika Sergeja Sobjanina, s kojom ima djecu i nekretninu u elitnom moskovskom rezidencijalnom naselju.

U ruskim medijima nazivaju ga “balkanski novčanik Vladimira Putina”.

Borojević je, pak, Filipovićev poslovni partner, nekadašnji član Upravnog odbora Fortenova grupe i prije toga čelnik ruskog lanca supermarketa i trgovca hranom smještenog u Moskvi O’Key Group. On je isticao da ima dobre veze s ruskom Sberbankom.

Fortenova grupa podnijela je tijekom ljeta kaznenu prijavu protiv Borojevića i Filipovića zbog sumnje na kršenje sankcija nametnutih Rusiji.

Možda će vas zanimati

Grubišić: Cijela priča s Agrokorom, pa s Fortenovom, sa sankcijama i ratom, dominantno je politička priča

‘Postoji mogućnost da postoje pozadinske namjere AZ fonda koje su povezane s njihovom matičnom kućom i njihovim poslovanjem u Rusiji’, kaže Akrap

Pavao Vujnovac

Drugi najveći dioničar Fortenova grupe je tvrtka Open Pass Limited sa sjedištem na Malti. Ona je pak u vlasništvu tvrtke Gain Aliance u kojoj 70 posto udjela ima tvrtka hrvatskog plinskog kralja Pavla Vujnovca. 20 posto otpada na Josipa Jurčevića i deset na Damira Spudića.

Napomenimo samo da je početkom listopada Alketbi podnio tri kaznene prijave protiv vodstva Fortenova grupe: Fabrisa Peruška, Damira Spudića, Pavla Vujnovca i ostalih članova upravnog odbora kompanije te kompanija Open Pass, Enna Fruit i ostalih zbog nanošenja gospodarske štete Fortenova Grupi.

Podnio je i zahtjev za privremenom mjerom kojom bi se onemogućilo njegovo izvlaštenje i spriječilo daljnje poteze upravnog odbora kojim se nanosi šteta kompaniji i smanjuje njezina vrijednost. Alketbi je ranije podnio i zahtjev Općem sudu EU u cilju da se tvrtka SBK ART makne s popisa sankcioniranih zbog rata u Ukrajini, ali i tužbu Ustavnom sudu te zatražio donošenje privremene mjere zabrane raspolaganja imovinom Fortenova grupe u Hrvatskoj.

Pola kompanije pod – sankcijama

Ako pogledamo vlasničku strukturu Fortenova grupe, jasno je da je udio od 42,51% posto u vlasništvu tvrtke iz Dubaija pod sankcijama kao i 7,39 posto koje je u vlasništvu ruske VTB banke.

Ispada da je polovica vlasništva nad Fortenovom pod sankcijama koje je Europska unija nametnula Rusiji.

Ostala polovica koju predvodi Vujnovac pokušava neformalno okupiti ostale suvlasnike koji nisu pod sankcijama kako bi se, kako je javio N1, našli način kako da preuzmu tvrtku Fortenova MidCo, formalnog vlasnika Fortenova Hrvatska.

Možda će vas zanimati

Šeik Alketbi podnio ustavnu tužbu: Zatražio zabranu raspolaganja imovinom Fortenove u Hrvatskoj

Šeik Saif Jaffar Markhan Alketbij u ponedjeljak je podnio ustavnu tužbu pred Ustavnim sudom Republike Hrvatske i zatražio donošenje privremene mjere zabrane raspolaganja i prodaje imovine Fortenova grupe u Hrvatskoj.

Upravo sankcionirani vlasnici polovice Fortenove prepreka su da tvrtka po povoljnijim uvjetima refinancira obveznice teške 1.1 milijardu eura koje su dospjele početkom rujna.

Uprava kompanije bila je primorana na jednogodišnje refinanciranje kod dosadašnjeg kreditora. Riječ je o američkom fondu HPS koji je ponudio opciju vrlo nepovoljnu za kompaniju.

Jedan od uvjeta je i početak procesa prodaje poljoprivrednog sektora koji je jedan od tri stupa Fortenove, uz maloprodaju i prerađivačku industriju.

*U sljedećem nastavku pročitajte Dossier Fortenova: Najveća domaća kompanija ide u prodaju svog poljoprivrednog portfelja? Pogledajte što sve posjeduju u Slavoniji i Baranji

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.