Jakovčević: više privremenih zaposlenja nije rješenje, Hrvatska nije Njemačka

Strategija s povećanjem broja privremenih zaposlenja kao generatora razvoja ekonomije, koju je uspješno primijenila Njemačka, samo je djelomično primjenjiva u Hrvatskoj, jer, između ostalog, Hrvatska nema, kao Njemačka, potpora za niska primanja s kojima je nemoguće preživjeti, smatra prof. Drago Jakovčević sa zagrebačkog ekonomskog fakulteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na jučerašnjem okruglom stolu održanom u Zagrebu s temom proračunske politike, njemački zastupnik u Bundestagu Klaus Peter Wilsch iz Kršćanske demokratske unije(CSU) govorio je o usponu njemačke ekonomije u zadnjih 10 godina, a za taj uspon je objasnio da je najvažniji dio reforme bila promjena ograničenja po pitanju privremenih poslova. “Tako se broj privremenih radnika skoro utrostručio u zadnjih 10 godina, a pomogao je mnogima da uđu u svijet posla po prvi put”, istaknuo je Wilsch.

Jakovčević je za narod.hr objasnio da je ta strategija samo djelomično moguća.

“Njemačka nikada nije imala toliki dugi period stalne nezaposlenosti kakvu viđamo danas u Hrvatskoj, toliki period bez posla rezultirao je gubitkom kvalitete radnika“, kaže Jakovčević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da je minimalna plaća u Njemačkoj 8 eura po satu. “U isto vrijeme, od ljudi u Zagrebu se očekuje da prežive s 1600 kuna mjesečno u okružju gdje su cijene veće nego u Münchenu što je nemoguće”, ističe Jakovčević.

“Mi nemamo grantova (potpora za plaće) kakvi postoje u Njemačkoj da olakšaju život ljudima s malim primanjima. Ne možemo se održati na takav način. Trećina proračuna opterećena je mirovinskim sustavom, a mirovine su same po sebi u Hrvatskoj smiješne” izjavio je Jakovčević.

Prema Jakovčeviću, treba se promijeniti cijeli sustav i upotrijebiti sve instrumente monetarne politike, a posebno je, kao rješenje za izlaz iz teške gospodarske situacije, naveo pojačanje proizvodnje, industrijalizacije i izvoza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.