Milanovićeva Vlada nedjelovanjem uništila 3150 proizvođača mlijeka u samo dvije godine

Premda je ova godina donijela optimizam u proizvodnji mlijeka, u prvih pet mjeseci naspram istog razdoblja 2013. porasla je 3,5 posto, na 228 milijuna kilograma, i dalje je minus velik jer je za prvih pet mjeseci 2012. iznosila 272 milijuna kilograma. U ovoj godini europski mljekarski sektor doživljava oporavak, proizvodnja se povećava, što za posljedicu ima pad otkupnih cijena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica udruge CroMilk Rašeljka Maras za Liderpress rekla je da smatra kako će se to odraziti i na Hrvatsku. Osim toga, rast će i uvoz gotovog mlijeka koji je već sad dostigao dramatične razmjere, jer je od ulaska Hrvatske u EU uvoz gotovog mlijeka povećan za gotovo četiri puta.

Podaci Hrvatske poljoprivredne agencije (HPA) otkrivaju da je broj farmi koje daju mlijeko u otkup između dva svibnja manji za 918, a u odnosu na svibanj 2012. za 3150 isporučitelja.

Da bi zaustavili eroziju u proizvodnji mlijeka, nužne su mjere koje su u okviru zajedničke poljoprivredne politike EU vezane uz novi model potpora do 2020., što je upravo u izradi, a program razvoja ruralnih područja treba fokusirati na mliječno-govedarski sektor kako bismo konačno okrupnili i povećali proizvodnju, kaže direktor Croatiastočara Branko Bobetić za poslovni.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U godini rekordne proizvodnje mlijeka, bila je to 2009. imali smo 212.402 krave, lani je stado palo na 166.000 grla.

Budući da Europska komisija nije promijenila odluku kojom od travnja 2015. ukida mliječne kvote za članice, krajnji je trenutak da se provedu konkretne mjere potpore mljekarstvu. Lani su s domaćih farmi otkupljena 503 milijuna kilograma mlijeka, a uvoz mliječnih proizvoda iznosio je 335 milijuna kilograma. Te dvije brojke najbolje ilustriraju koliko je alarmantno stanje u sektoru.

Ministar poljoprivrede u siječnju ove godine u Plodovima zemlje na HRT-u rekao je kako ti negativni trendovi nisu vezani samo za Hrvatsku već i za cijelu Europsku uniju. Kao razloge tome naveo je – to što u Hrvatskoj godinama nije napravljena zemljišna reforma, naši stočari nemaju dovoljno zemljišta, cijena kapitala je visoka, poljoprivrednici su prezaduženi, a obrazovna i tehnološka proizvodnost je ispod prosjeka Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem predstavlja i to što kooperantima kasne s plaćanjem velike tvrtke, kao primjerice Vindija. Kao razlog kašnjenju navode se problemi u kojima se Vindija našla zbog velikih trgovačkih lanaca, koji pak njoj ne plaćaju.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.