O stanju u Velikoj Britaniji nakon ostavke premijerke Liz Truss, ratu u Ukrajini, te energetskoj krizi u Europi govorio je za HTV-ov Studio 4 politički analitičar Anđelko Milardović.
– Europa je na velikoj prekretnici. Ovo je test jedinstva i održivosti Europe, funkcioniranja ili kraja Europe, dodao je.
Liz Truss je otišla zbog svoje ekonomske politike, proračuna i zbog unutarnjih napetosti u Konzervativnoj stranci. Nije imala čvrstu pozadinu u stranci s obzirom na svoju liberalno-lijevu provenijenciju, izjavio je Milardović.
‘Rusija jako zadovoljna razvojem događaja u V. Britaniji’
– Ne može se reći da ona nije obrazovana. Studirala je filozofiju, političke znanosti i ekonomiju. Razumije stvari, ali u ovoj situaciji i na premijerskom položaju možda nije dovoljno koristila ta znanja ili su okolnosti bile takve da politika koju je zamislila nije mogla proći, pa je onda “platila glavom”, dodao je.
> Politolog Milardović: Moguć je i scenarij uporabe nuklearnog oružja, ali tu postoji i efekt bumeranga
> Milardović o mogućoj eskalaciji konflikta u BiH, ali i otvorenju Pelješkog mosta: Sprema li se HDZ za izbore?
Bivši premijer Boris Johnson je pozadinski igrač zainteresiran za rasplet događaja. Neki krugovi prizivaju njegov povratak.
Milardović smatra da je Rusija jako zadovoljna razvojem događaja u Velikoj Britaniji. Razvoj događaja u Europi, kaže, ne ide u prilog niti Italiji, a video koji je emitiran u vezi prijateljstva Vladimira Putina i Silvija Berlusconija razotkriva tu relaciju. Kazao je da se Giorgia Meloni, koja bi trebala postati iduća talijanska premijerka, u početku bila proputinovski orijentirana, a sada se nakon izbora okreće europskom sustavu vrijednosti i sigurnosti.
Odnos Poljske i Mađarske
Smatra da će se “nove pukotine u Europi”, govoreći o odnosu Poljske i Mađarske, reflektirati na funkcioniranje Europske unije.
– Riječ je o novoj mogućoj situaciji ili raspletu događaja. Mislim da Putin kalkulira što se tiče upotrebe nuklearnog oružja, jer bi to značilo uništenje Ukrajine. Međutim postoji scenarij B, koji je već počeo, a to je razaranje energetskih postrojenja. Na taj način se uništava sustav i provodi prisilna migracija, izjavio je Milardović.
Napominje da je od početka rata u Ukrajini zabilježeno između 7 i 8 milijuna prisilnih migranata Ukrajinaca, a ukupan broj izbjeglih je oko 30 milijuna. Tvrdi da Putin na vojnom polju ne može dobiti rat, a da Rusija ima problema s regrutiranjem vojnika, jer kako kaže, nitko neće ići ratovati za rusku oligarhiju.
Funkcioniranje svakodnevnog života dovodi se u pitanje
Na pitanje postoji li europska solidarnost, kazao je da je ona u početku bila jaka, ali da se ipak, razvojem događaja koji je posredovan energetskom krizom – stvaraju se pukotine.
– Bez energenata nema života. Ako se uskrati dotok dovode se u pitanje funkcioniranje ekonomija, svakodnevnog života. Reakcije na to su mogući socijalni nemiri, izjavio je i dodao da Putin energiju koristi kao oružje. Tvrdi da on samo čeka pad temperatura kada će “zavrnuti pipu”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa