Ministarstvo: o upravljanju Inom i investiranju i ako MOL proda svoj udio u Ini

Hrvatska će o upravljanju Inom i investiranju u daljnji razvoj te kompanije nastaviti razgovarati s MOL-om, a te će teme biti u fokusu i ukoliko MOL-ov udio u Ini sutra promijeni vlasnika, poručili su iz Ministarstva gospodarstva ističući da će Vlada nastaviti štititi strateške nacionalne energetske interese te da tu ništa ne mijenja MOL-ova potvrda da radi pripremne radnje za moguću prodaju svog udjela u Ini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ina je danas objavila putem Zagrebačke burze da je MOL zatražio suradnja Uprave Ine u organizaciji data rooma, povezano s pripremom moguće prodaje MOL-ova udjela u Ini.

Komentirajući tu objavu, iz Ministarstva gospodarstva ističu kako je “hrvatski interes u Ini od trenutka kada je ova Vlada otvorila pregovore s MOL-om, jasan i nepromijenjen”.

“Hrvatska želi da Ina bude vertikalno integrirana, snažna regionalna kompanija, u kojoj svi dioničari imaju onoliki utjecaj u upravljanju koliki im je udjel. To već duže vrijeme nije slučaj te činimo sve da tu naslijeđenu situaciju promijenimo. O upravljanju Inom i o investiranju u daljnji razvoj Ine ćemo nastaviti razgovarati s MOL-om, a iste će nam teme biti u fokusu i ukoliko MOL-ov udio u Ini sutra promijeni vlasnika. Ova će Vlada nastaviti štititi strateške nacionalne energetske interese i MOL-ova potvrda da radi pripremne radnje za moguću prodaju svog udjela tu ništa ne mijenja”, naglašavaju iz Ministarstva gospodarstva u komentaru na današnju objavu Ina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ina je, naime, putem Zagrebačke burze objavila kako su danas zaprimili “dopis MOL-a kojim se traži suradnja Uprave društva u organizaciji data rooma kao dio standardnog due dilligence procesa vođenog od treće strane povezanog s pripremom moguće prodaje udjela u Ini putem imenovanih savjetnika, što ovim putem objavljujemo investicijskoj javnosti”.

Mađarski MOL u Ini ima vlasnički udio od 49,08 posto, a hrvatska država 44,84 posto. Institucionalni i privatni investitori u Ini imaju 6,08 posto dionica.

Nezadovoljna upravljanjem u Ini, Vlada je u kolovozu prošle godine imenovala pregovarački tim za razgovore s MOL-om o međusobnim odnosima u Ini, pregovarači su do sada održali tri kruga pregovora, no dogovora nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MOL je početkom studenoga prošle godine ovlastio svoj Odbor izvršnih direktora za zaključenje takvog dogovora s Vladom RH koji bi vodio ka stvaranju vrijednosti provedbom Inine razvojne strategije, ali istovremeno ga je ovlastio i da započne s pripremama za prodaju MOL-ovog udjela u Ini.

U medijima se već neko vrijeme špekulira o interesu ruskih kompanija za Inu. Hrvatski premijer Zoran Milanović je početkom ovog tjedna potvrdio da ruski investitori imaju interes za kupnju Ine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.