MOL traži od Ine isplatu dvije milijarde kuna dividende

MOL je od uprave Ine zatražio da sazove izvanrednu skupštinu dioničara na kojoj bi se odlučivalo o isplati izvanredne dividende u iznosu od 2 milijarde kuna, priopćeno je iz te mađarske kompanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U obrazloženju iz te kompanije navode da je MOL spasio Inu od stečaja, financijske je stabiliziralo i pretvorio u profitabilnu kompaniju sa značajnim investicijskim potencijalom.

Nakon posljednje odluke Ministarstva gospodarstva o oduzimanju licenci za istraživanje na područjima ‘Sava’ i ‘Sjeverozapadna Hrvatska’, dioničari su shvatili da Ministarstvo trenutno ne podupire proinvesticijsko okruženje u Hrvatskoj i stoga je došlo vrijeme za sve dioničare da ostvare povrata svojih prijašnjih ulaganja, kaže se u priopćenju MOL-a.

Mađarska kompanija to je priopćila dok u Zagrebu u Ini traje sastanak na kojem bi glavnim Ininim dioničarima trebala biti predstavljena ukupna poslovna strategija hrvatske naftne kompanije, a nakon toga održat će se sjednica Nadzornog odbora (NO).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dolazeći na sastanak, ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak rekao je kako će danas možda čuti da MOL želi ulagati u Inu i pretvoriti je u vertikalno integriranu hrvatsku kompaniju s perspektivom razvoja. Nećemo dozvoliti da se na osnovu ugovora koji su koruptivni upravlja Inom i vodi je u propast. Ja osobno i ova Vlada to nećemo dozvoliti, rekao je Vrdoljak.

Predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) Mladen Pejnović izjavio je da će dioničari danas s upravom raspraviti stvarno stanje u Ini.

Bitno je ustanoviti kakvo je sada stanje, a kakvo je bilo kad je započela privatizacija, kaže Pejnović. Uvijek se referiramo na stare dokumente, a tržište i tehnologija sada su drugačiji, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska u Ini ima 44,84 posto dionica, a mađarski MOL 49,08 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.