Nezavisni hrvatski sindikati poslali su priopćenje vezano za smanjenje kamatnih stopa, tj. najavljene izmjene i dopune Zakona o obveznim odnosima. Zadovoljni su što će se tim izmjenama spustiti zatezne kamate za gospodarstvo sa 15% (odnosno 12,14%) na 10,14%, a za građane sa 12% na 8,14%.
“U situaciji u kojoj sve veći broj dužnika nije u stanju prema vjerovniku podmirivati niti kamatnu obvezu za kredit, a kamo li zahvatiti u glavnicu, jasno je kako će smanjenje zatezne kamate biti od značajne pomoći svim dužnicima koji iz bilo kojeg razloga nisu u mogućnosti podmirivati svoje obveze prema vjerovnicima”, stoji u priopćenju koje potpisuje Krešimir Sever.
Upozoravaju da je netočna činjenica da “snižavanje zakonske zatezne kamate neće automatski dovesti i do smanjenja ugovorne kamate, u sklopu koje je i kamata na minuse po tekućim računima”.
“Napominjemo kako Zakon o potrošačkom kreditiranju člankom 3. propisuje iznimke na koje se on ne odnosi, a u stavku 2. toga članka navode se ugovori o kreditu u obliku dopuštenog prekoračenja. Na te se kredite primjenjuje Zakon o obveznim odnosima pa tako i u dijelu koji se odnosi na reguliranje ugovornih kamatnih stopa. Prema važećem Zakonu o obveznim odnosima u čl. 26. st.1. propisano je kako stopa ugovornih kamata između osoba, od kojih barem jedna nije trgovac, ne može biti viša od stope zakonskih zateznih kamata, a prijedlogom izmjena Zakona predlaže se da ugovorna kamatna stopa može biti uvećana za polovinu stope zakonskih zateznih kamata, što konkretno znači povećanje sa sadašnjih 12% na 12,21%”, navode.
“Zbog velikog broja građana s minusima po tekućim računima te zbog načina i učestalosti obračuna kamata po njima, unatoč tome što na prvi pogled ne izgleda kao značajno povećanje, što je i navedeno u obrazloženju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim odnosima, simulacija s apsolutnim iznosima zasigurno bi uputila na ne toliko beznačajan iznos, bar ne za one koji nemaju drugu mogućnost, osim plaćanja istih i kojima već svaka lipa puno znači”, zaključuju na kraju.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.